Czytając swój miesięczny rachunek za prąd, wiesz, czy przestałeś używać klimatyzacji od poprzedniego miesiąca, ale możesz nie zauważyć, że przestałeś oglądać telewizję, ponieważ urządzenia elektroniczne same nie zużywają tyle energii. Ich zużycie energii często pozostaje niezauważone. Ale jak się okazuje, szacunkowo od 10% do 15% całej energii elektrycznej zużywanej w amerykańskich domach można przypisać brzęczeniu urządzeń elektronicznych, nie dlatego, że zużywają one dużo energii, ale ze względu na ich same liczby. W miarę jak wzrasta zużycie energii elektrycznej, a na rynku pojawiają się nowe produkty o większym zapotrzebowaniu na energię, oczekuje się, że ogólna część domowego budżetu przeznaczonego na elektronikę wzrośnie.

Zdecydowana większość energii zużywanej przez domowe urządzenia elektroniczne - według niektórych szacunków nawet 90% - jest zużywana przez domowe systemy rozrywki i domowe urządzenia biurowe. Pozostałe 10% składa się z wielu małych użytkowników energii, w tym urządzeń przenośnych z ładowarkami. Chociaż każdy z tych produktów zużywa stosunkowo niewielką ilość energii elektrycznej z osobna, nadal szybko się rozwijają i stanowią okazję do kontrolowania ogólnego zużycia energii przez urządzenia elektroniczne.

Myślenie o trybach zasilania

Aby zminimalizować zużycie energii przez domowe urządzenia elektroniczne, pomocne jest najpierw zrozumienie ich trybów pracy oraz różnic w zużyciu energii w poszczególnych trybach. Ułatwi to zrozumienie możliwości oszczędzania energii w wielu różnych produktach elektronicznych, które najprawdopodobniej znajdują się w Twoim domu.

Na początek, pomocne jest zrozumienie prawdziwego znaczenia słów "włączony" i "wyłączony" w odniesieniu do elektroniki. Rzadko jest to takie proste! W przeciwieństwie do wyłącznika światła, który włącza lub wyłącza lampę lub oprawę, wiele produktów elektronicznych działa w dwóch, trzech, a nawet czterech trybach, a nawet nadal pobiera energię, gdy jest pozornie wyłączona. Powszechnie znane tryby i ich definicje zostały przedstawione w poniższej tabeli. Elektronika domowa wykorzystuje zasilanie w trybach czuwania i wyłączenia do obsługi funkcji takich jak włączanie natychmiastowe, pilot zdalnego sterowania, pamięć kanałów i wyświetlacze zegara LED. Zwykłe elementy elektroniczne, takie jak zasilacze i ładowarki akumulatorów, przyczyniają się do zużycia energii w trybie czuwania i wyłączenia, a także wpływają na zużycie energii przez produkt w trakcie użytkowania.

Zużycie energii w trybie aktywnym różni się znacznie w zależności od typu produktu, od mniej niż 10 watów w przypadku niektórych komputerowych urządzeń peryferyjnych i sprzętu stereo do ponad 200 watów w przypadku telewizorów plazmowych. Najnowsze badania szacują, że zużycie energii w trybie aktywnym stanowi około 60% zużycia energii przez urządzenia elektroniczne. Tryby niskiego poboru mocy (w tym aktywny tryb czuwania, pasywny tryb czuwania i tryb wyłączenia) zazwyczaj wahają się od mniej niż 1 W do około 10 W, chociaż niektóre produkty mogą zużywać nawet 50 W w jednym lub kilku trybach niskiego poboru mocy! Przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe zużywa stale 50 watów mocy w trybie czuwania i wyłączenia, co stanowi około 440 kWh rocznie. W całym kraju ta energia elektryczna kosztuje konsumentów ponad 3,5 miliarda dolarów rocznie.

Zasilacze

Produkty elektroniczne pracują na niskonapięciowym prądzie stałym (DC) i dlatego wymagają zasilania prądem zmiennym o napięciu 120 V (AC) dostarczanym do gniazdka elektrycznego. Niektóre większe produkty, takie jak telewizory, urządzenia stereo i set-top boksy, zawierają zasilacz w korpusie produktu. Inne wykorzystują zewnętrzne zasilacze, znane "wall packs", które coraz częściej konkurują o miejsce w naszych gniazdach i listwach zasilających. Te zasilacze zużywają energię elektryczną niezależnie od tego, czy produkt jest włączony czy wyłączony - a nawet jeśli jest odłączony! O tym, że zasilacze te pobierają energię, można przekonać się po prostu chwytając zasilacz ścienny, który został na chwilę podłączony do gniazdka: będzie ciepły w dotyku. To ciepło to po prostu energia elektryczna marnowana jako ciepło.

Wielu producentów oferuje obecnie wysokowydajne zasilacze (zazwyczaj zasilacze w trybie "switch-mode"). Od 2008 r. normy federalne obejmujące niektóre zasilacze zewnętrzne określają minimalne wymogi w zakresie sprawności w trybie aktywnym i ograniczonym poborze mocy w trybie czuwania (bez obciążenia) na poziomie 0,5 wata. Zmiany w standardach federalnych obowiązujące w 2016 r. rozszerzyły zakres na dodatkowe typy i dodatkowo zmniejszyły zużycie energii o 30% do 85% w zależności od typu zasilacza. Jako bonus, wysokowydajne zasilacze są znacznie mniejsze i lżejsze od zasilaczy ściennych, które zastępują, oszczędzając miejsce pod biurkiem i w teczce. Najlepsze z tych urządzeń mogą pochwalić się sprawnością na poziomie ponad 90%, w porównaniu ze starszymi, bardziej wydajnymi zasilaczami, których sprawność wynosiła tylko 20-40% (co oznacza, że marnują ponad połowę energii elektrycznej, która przez nie przechodzi!).

Domowy sprzęt rozrywkowy

Biorąc pod uwagę, że ponad jedna trzecia wszystkich amerykańskich gospodarstw domowych posiada trzy lub więcej telewizorów (a ponad połowa ma jeden lub dwa telewizory), nie jest zaskoczeniem, że domowe systemy rozrywki są głównym zużyciem energii w gospodarstwach domowych. Poniższa tabela zawiera zestawienie zużycia energii przez powszechne produkty elektroniki użytkowej w różnych trybach pracy, jak również roczne zużycie energii elektrycznej. Wykorzystaj tę tabelę do oszacowania, ile energii zużywają te urządzenia elektroniczne w Twoim domu.

Czytaj również: Drukarka Laserowa czy Drukarka Atramentowa - Którą Lepiej Wybrać?

Telewizory

Do niedawna w większości telewizorów stosowano tę samą technologię, a zużycie energii nie różniło się znacząco w zależności od produktu. Wyjątkiem były modele z tylną projekcją, zużywające od 3 do 4 razy więcej energii niż tradycyjne modele kineskopowe. Czasy się zmieniły, ponieważ telewizory cyfrowe z płaskim ekranem stały się normą, a ceny nowych telewizorów z coraz większym zakresem funkcji nadal spadają. Kiedy wybierasz się na zakup nowego telewizora, warto wiedzieć, jaka jest ewentualna kara za energię, z jaką dostarczany jest nowy, zgrabny zestaw. Nowe etykiety EnergyGuide na telewizorach mogą pomóc. Etykiety wyświetlają szacunkowe roczne zużycie energii i koszty operacyjne w porównaniu z innymi modelami o podobnej wielkości. W najpopularniejszych kategoriach rozmiarów, zużycie energii w telewizorach waha się nawet czterokrotnie, więc porównanie zużycia energii przed zakupem może się naprawdę opłacić.

Ale nie poprzestań na tym. Szybka innowacja, która zmieniła rynek telewizyjny dzięki nowym typom ekranów i "inteligentnym" funkcjom, przynosi również poprawę wydajności. Spójrz na Enervee Score, aby określić najbardziej wydajne telewizory dostępne w rozmiarze, który kupujesz - strona ta skieruje Cię również do sprzedawców detalicznych z najlepszymi cenami. ENERGY STAR wymienia również szeroką gamę wydajnych modeli we wszystkich kategoriach wielkości i różnych typach ekranów.