Pamiętam odbiornik z około 1970 roku, który mój tata zainstalował w naszym salonie, kiedy byłem dzieckiem. Stroił się on w lokalnych stacjach radiowych i pozwolił mojemu tacie podłączyć gramofon i kręcić płyty Chucka Mangione, i to wszystko. W tamtych czasach, to było najnowocześniejsze.

Kiedy zacząłem budować swój własny salon, chciałem mieć te same podstawowe cechy, które miał system mojego taty. Mój podstawowy system Sony STR-DH190 pozwala mi słuchać lokalnego radia i posiada wejścia do mojego gramofonu Pro-Ject Debut Carbon. Posiada on 90 W mocy na kanał, co świetnie współpracuje z moimi głośnikami półkowymi Klipscha. Jest to centralny element, wokół którego zbudowany jest mój system.

W dzisiejszych czasach odbiornik stereo nadal z definicji posiada tuner AM/FM. Ale ewoluowały one również od lat 70.: mój ma wiele wejść analogowych i cyfrowych, łączność Wi-Fi i Bluetooth, a nawet wbudowane aplikacje do strumieniowego przesyłania muzyki.

Przyjrzyjmy się temu, co może zrobić nowoczesny odbiornik stereo, abyś mógł zdecydować, jakich funkcji potrzebujesz, zanim pójdziesz na zakupy.

Podstawowe funkcje odbiornika stereo

Aby zilustrować niektóre z podstawowych funkcji, których można oczekiwać od odbiornika podstawowego, spójrzmy na popularny odbiornik Yamaha R-N303. Nasi klienci kochają ten odbiornik za jego wszechstronność i rozsądną cenę.

Tuner AM/FM z zaprogramowanymi ustawieniami

Radio jest nadal jednym z najlepszych miejsc do słuchania nowych artystów, wraz z głębokimi wycinkami od starych faworytów, i nadążania za najnowszymi wiadomościami. Yamaha R-N303 ma 40 predefiniowanych ustawień AM/FM, więc słuchacz w mieście może znaleźć ulubione kanały za jednym naciśnięciem przycisku.

Jeśli mieszkasz na wsi, chcesz wciągnąć stacje z sąsiedniego miasta lub po prostu chcesz uzyskać najsilniejszy sygnał, zastąp cienki kabel anteny, który jest dołączony do odbiornika, bardziej wytrzymałą anteną AM/FM.

Analogowe wejścia

Te stare dobre, dobre, czerwono-białe złącza stereo RCA są z nami od dawna, nie bez powodu. Są tak poręczne przy podłączaniu odtwarzaczy CD, magnetofonów kasetowych i gramofonów.

Jeśli planujesz podłączyć gramofon do odbiornika, dowiedz się, czy Twój odbiornik ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Jeśli nie, trzeba będzie uruchomić wyjście z gramofonu do osobnego przedwzmacniacza gramofonowego. Audiofilowie często preferują jednostkę zewnętrzną, która może zapewnić bardziej zaawansowane opcje niż wbudowany stopień gramofonowy.

Wejścia zbalansowane znajdują się w wysokiej klasy odbiornikach, takich jak McIntosh MAC7200. Są one kompatybilne z kablami XLR, które mogą przesyłać sygnały dźwiękowe na znacznie większe odległości bez utraty sygnału i dodatkowych zakłóceń.

Wejścia cyfrowe

Większość odbiorników stereo posiada kilka standardowych wejść cyfrowych - optyczne i koncentryczne. Lubię używać ich do wprowadzania cyfrowego dźwięku z mojego telewizora lub systemu do gier. Efekty dźwiękowe, dialogi i muzyka naprawdę ożywają, gdy odtwarzane są przez odbiornik i dobry zestaw głośników.

Istnieje kilka typów gniazd USB, których używają odbiorniki, a ty chcesz mieć pewność, że dostaniesz ten, którego potrzebujesz. Wejście USB typu B jest dobre do podłączenia komputera, jeśli chcesz przesyłać strumieniowo melodie z plików zapisanych na dysku twardym. Wiele odbiorników posiada gniazdo USB typu A do podłączenia pendrive'a pełnego ulubionych plików.

Ponieważ coraz częściej przesyłamy strumieniowo zawartość, wiele odbiorników będzie wyposażonych w port Ethernet do bezpośredniego podłączenia do routera.

Niektóre odbiorniki posiadają wejścia HDMI. Zwróć uwagę na funkcje takie jak kompatybilność 4K i HDR, aby mieć pewność, że obraz będzie wyglądał najlepiej, gdy będzie przechodził przez odbiornik.

Wyjścia odbiornika

Najważniejszymi wyjściami w odbiorniku stereo są zaciski głośnikowe. Mogą to być proste złącza klipsów sprężynowych w odbiorniku podstawowym, ale większość z nich posiada wiążące słupki. Słupki mogą być nawet pozłacane w celu poprawy przewodności. Wtyki bananowe są wygodnym sposobem na wykonanie solidnych połączeń głośnikowych.

Niektóre odbiorniki, takie jak wspomniany powyżej DTM-7, posiadają liniowe wyjścia RCA, które pozwalają na ustawienie drugiej strefy z osobnym wzmacniaczem stereofonicznym lub parą zasilanych głośników stereofonicznych w innym pomieszczeniu.

Możesz potrzebować tylko jednej pary zacisków głośnikowych, ale wiele odbiorników ma dwa zestawy, oznaczone jako A/B. Pozwala to na ustawienie drugiej pary głośników - być może na patio lub w innym pomieszczeniu - które mogą odtwarzać muzykę w jednym, albo czasami w obu pomieszczeniach. Jedyny haczyk? Nie można odtwarzać różnych źródeł w miejscach A i B.

Zawsze miło jest zobaczyć pojedyncze wyjście RCA oznaczone jako "SUB", ponieważ oznacza to, że można dodać bas - poprzez zasilany subwoofer - do systemu. Tradycyjne systemy - takie jak ten, który mój tata miał w salonie - rzadko miały możliwość dodania subwoofera, ale w dzisiejszych czasach więcej słuchaczy pragnie tego głębokiego, muzycznego basu. Kable subwooferowe są mocno ekranowane i uziemione, więc nie wprowadzają szumu ani szumu.

I nie ignorujmy skromnego gniazda słuchawkowego!

Transmisja strumieniowa muzyki z odbiornika stereo

Wi-Fi i Bluetooth są obecnie powszechnie dostępne w wielu odbiornikach stereo. Możesz użyć urządzenia mobilnego do bezprzewodowego przesyłania muzyki do odbiornika oraz skorzystać z wbudowanej obsługi popularnych usług przesyłania strumieniowego, takich jak Spotify, Pandora, Deezer, TuneIn i innych.

Można również przesyłać muzykę z odbiornika do głośników bezprzewodowych i stworzyć system audio w wielu pomieszczeniach.

Yamaha wyposaża swoje odbiorniki z funkcją Wi-Fi w autorską technologię o nazwie MusicCast. Aplikację MusicCast można pobrać na telefon, aby tworzyć listy odtwarzania i przesyłać strumieniowo muzykę do odbiornika, który przesyła ją do innych urządzeń obsługujących MusicCast.

Można z nich przesyłać strumień z dowolnego źródła, przewodowo lub bezprzewodowo, do niemalże każdego głośnika bluetooth lub pary słuchawek, co czyni je świetnym rozwiązaniem do prywatnego, nocnego słuchania.

Apple AirPlay 2 obsługuje bezprzewodową transmisję strumieniową w wielu pomieszczeniach z telefonów i tabletów Apple. DTS Play-Fi to bezprzewodowy system audio do wielu pomieszczeń, który nie dba o to, jaką markę lubisz, o ile jest włączony Play-Fi. Wbudowany system Chromecast umożliwia przesyłanie strumieniowe audio i wideo z urządzenia przenośnego do odbiornika i telewizora.

Jeśli jeden z tych systemów przemawia do Ciebie, możesz znaleźć odbiornik, który ma go wbudowanego.

Stereofoniczne odbiorniki i sterowanie głosem

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się nagle usłyszeć konkretną piosenkę? Producenci amplitunerów stereofonicznych zaczynają dodawać do swoich produktów kompatybilność sterowania głosem. Jeśli chcesz sterować swoim systemem za pomocą Alexa lub Google Home, powinieneś znaleźć taki, który odpowiada Twoim potrzebom.

Co jeśli będę potrzebował więcej kanałów?

Z pewnością można użyć amplitunera stereo do wzmocnienia dialogów i efektów dźwiękowych z telewizji i filmów. Jeśli chcesz uzyskać bardziej wciągające doznania, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po zakupie odbiorników kina domowego, które oferują do 13 kanałów umożliwiających dodanie głośników dźwięku przestrzennego.