Jeśli w ogóle zależy Ci na jakości obrazu, załatw sobie ekran projekcyjny z projektorem. Będziesz cieszyć się dużo lepiej wyglądającym obrazem niż w przypadku projekcji na ścianie.

Dlaczego ekran działa lepiej niż ściana

Od wielu lat mam system projektorów w moim piwnicznym pokoju medialnym i uwielbiam go. Używam go do oglądania wszystkich moich filmów i koncertów. Duży, piękny obraz zawdzięczam głównie projektorowi, ale ważną rolę odgrywa też ekran.

Często, gdy ktoś dostanie swój pierwszy projektor, pomija ekran projekcyjny, aby zaoszczędzić pieniądze, i zamiast tego po prostu wyświetlać na ścianie. Dobrej jakości ekran zwiększa koszt konfiguracji projektora, ale poprawia jakość obrazu i ogólną przyjemność z korzystania z niego tak bardzo, że uważam go za absolutnie niezbędny.

Ekran zapewnia płynny, wyraźny obraz.

Posiadamy szeroką gamę wysokiej jakości ekranów Da-Lite, Elite Screens oraz Screen Innovations. Ekran wykonany jest z winylu, co zapewnia płynny obraz. Na winyl nakładane są specjalne powłoki, które zmieniają sposób, w jaki światło projektora odbija się z powrotem od widzów.

Powłoki te wpływają na jakość obrazu, takie jak jasność, kontrast i kąt widzenia. Zrozumienie ich nieco może pomóc w lepszym dopasowaniu ekranu do projektora i pomieszczenia.

Jaki rozmiar ekranu powinieneś otrzymać?

Jeśli chodzi o telewizory, zwykle proponujemy wybór największego ekranu, który będzie pasował do Twojej przestrzeni i budżetu. W przypadku ekranów projekcyjnych, przestrzeń jest głównym czynnikiem ograniczającym. Ponieważ podczas gdy istnieje duża różnica w cenie pomiędzy 60-calowym telewizorem a 75-calowym, nie ma dużej różnicy pomiędzy ekranem 106-calowym a 120-calowym.

Ale nie sugeruję, że większy jest zawsze lepszy. Projekcja zbyt dużego obrazu może spowodować, że obraz będzie miał mniejszą niż optymalną jasność, lub zauważalną strukturę pikseli.

Rozmiar Twojego ekranu określi, jak daleko powinieneś usiąść, aby uzyskać optymalny obraz. W przypadku projektora HD 1080p ogólna zasada mówiąca o odległości wyświetlania to 1-1/2-krotność przekątnej ekranu. Jeśli więc twoja przekątna ekranu wynosi 96" (8 stóp), powinieneś usiąść około 12 stóp od ekranu.

Innym niezawodnym podejściem jest pomnożenie wysokości obrazu na ekranie przez 3. 100-calowy ekran ma wysokość obrazu 49 cali. Pomnóż to przez 3 i otrzymasz 147", które następnie podzielisz przez 12, uzyskując w ten sposób odległość wyświetlania 12,25 stóp.

Jeśli posiadasz projektor 4K Ultra HD, możesz usiąść tak blisko jak jedna przekątna ekranu. To o wiele bliżej niż większość ludzi przyzwyczaiła się do tego, ale kiedy usiądziesz bliżej, będziesz w stanie dostrzec drobniejsze szczegóły i głębię obrazu 4K.

Oczywiście, "idealna" odległość wyświetlania jest bardzo subiektywna. W końcu w kinie ludzie naturalnie rozkładają się od przedniego do tylnego rzędu i wszędzie pomiędzy nimi.

Posiadamy kilka rozmiarów każdego modelu ekranu, ale jeśli nie widzisz dokładnego rozmiaru, którego potrzebujesz, nie martw się. Mamy teraz możliwość indywidualnego zamówienia ekranów z Screen Innovations. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z jednym z naszych doradców pod numerem 1-888-955-6000.

Dwa podstawowe typy ekranów: stały i chowany

Naprawdę są tylko dwa podstawowe typy ekranów: stały i chowany. Ekran fixed-frame wymaga dużej ilości wolnej przestrzeni na ścianie, dlatego najczęściej występuje w dedykowanych kinie domowym.

Ekrany chowane zwinięte w obudowę, gdy nie są używane. Można wybierać spośród niedrogich ekranów składanych ręcznie oraz ekranów wachlarzowych z wbudowanym silnikiem elektrycznym do opuszczania i podnoszenia ekranu.

Stała ramka

W przypadku ekranu o stałej ramie, materiał ekranu jest rozciągany na metalowej ramie. Ponieważ stały ekran nie musi się zwijać i zwijać, może zachować szczelną, naprężoną powierzchnię dla uzyskania idealnie gładkiego obrazu.

Ekrany z ramką stałą są również łatwiejsze w instalacji, ponieważ nie trzeba podłączać do nich zasilania. Dla dedykowanego kina, stały ekran to świetny sposób. To jest to, czego używam.

Większość ekranów z ramami stałymi ma grubą ramę pokrytą czarnym welurem. Ta ramka obramowuje ekran w kolorze czarnym, poprawiając postrzegany kontrast obrazu. Ponadto, podczas ustawiania projektora, nie zawsze jest łatwo sprawić, aby obraz idealnie wypełniał ekran. Jeśli trochę obrazu przeleje się na ramkę, czarna ramka pochłonie go.

Producenci ekranów oferują również ekrany o stałej ramce z superskórnymi ramkami o wymiarach 1/2" lub mniej. Ekrany te zapewniają maksymalną wielkość obrazu na wymaganą ilość miejsca na ścianie, a także wyglądają fajnie, jak gigantyczny płaski telewizor. Ale bez grubej czarnej obwódki, aby ukryć przelotny obraz, musisz być bardzo precyzyjny z regulacją projektora.

Przykładami takich ekranów "bez krawędzi" są Screen Innovations Zero Edge, Elite Screens Thin lub Aeon oraz Da-Lite Parallax Thin.

Nasza oferta ekranów z ramą stałą obejmuje modele dostarczane w postaci zmontowanej i gotowej do montażu na ścianie, jak również ekrany niezmontowane, które można szybko złożyć za pomocą kilku podstawowych narzędzi ręcznych.

Chowany - zmotoryzowany

Nie każdy jest w stanie lub chciałby poświęcić spory kawałek przestrzeni na ścianie na ekran, który przez większość czasu będzie pusty - zwłaszcza w przestrzeni wielofunkcyjnej, takiej jak salon czy pokój rodzinny.

Jeśli chcesz mieć ekran, który jest tam na czas filmu, ale poza zasięgiem wzroku przez resztę czasu, najbardziej elegancką opcją jest zmotoryzowany, chowany ekran.

Ekran zwija się w długą metalową obudowę, którą montuje się na ścianie lub suficie. W obudowie znajduje się mocny wbudowany silnik elektryczny, który za naciśnięciem przycisku może cicho podnosić lub opuszczać ekran.

Większość ekranów z napędem elektrycznym jest klasyfikowana jako "nienaprężone" - powierzchnia ekranu zwisa swobodnie z obudowy. Nienaciągnięte powierzchnie ekranu mogą doświadczać drobnych pofałdowań, falistości lub niedoskonałości.

Ekrany "Tab-tensioned" z kolei wykorzystują system linek i tabletek, aby wywierać stałe napięcie, zapewniając bardziej płaską, jednolitą powierzchnię ekranu. Ekrany "Tab-tensioned" są najbardziej wydajnym typem ekranu chowanego, zbliżonym do jakości obrazu dobrego ekranu o stałej ramie.

Instalacja ekranu z napędem silnikowym jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku ekranu o stałej ramie, ponieważ trzeba zasilać silnik elektryczny. Ponadto, większość ekranów z napędem silnikowym posiada wejście wyzwalające, dzięki czemu ekran automatycznie opuszcza się po włączeniu projektora. Wymaga to niskonapięciowego połączenia pomiędzy projektorem a ekranem.

Większość ludzi używa swoich projektorów do oglądania filmów lub uprawiania sportu, a nie do rutynowego oglądania w ciągu dnia. Tak więc, konfiguracja, która staje się popularna jest mieć zamontowany na ścianie płaski telewizor do oglądania w ciągu dnia, i zmotoryzowany ekran, który obniża się przed telewizorem do oglądania filmów w nocy.

Chowany - ręczny

Najtańszą i najłatwiejszą do zainstalowania opcją ekranu projektora jest ekran rozwijany ręcznie. Mechanizm sprężynowo-rolkowy wewnątrz obudowy zwija i rozwija ekran podczas szarpania, podobnie jak zwykły cień okna.

Ekrany ręczne są najczęściej używane w szkołach lub biurach, ale mogą być dobrym wyborem dla kina domowego, jeśli masz napięty budżet. Materiał, z którego wykonany jest ekran i powłoki nie odpowiadają jakości ekranów zmotoryzowanych, ale obraz będzie wyglądał znacznie płynniej niż przy projekcji na ścianie.

Wybór odpowiedniego materiału ekranu

Kiedy już zdecydujesz się na typ i rozmiar ekranu dla Twojego kina, następnym krokiem powinno być zastanowienie się nad tym, jaki materiał zostanie wyświetlony. Jest to ważne, ponieważ materiał jest tam, gdzie możesz wybrać coś, co będzie szczególnie dobrze współpracować z Twoim projektorem i/lub pomieszczeniem. Aspekty materiałowe ekranu, na których się skupimy to wzmocnienie, kolor i tekstura.

Co to jest wzmocnienie ekranu?

Ilość światła z projektora, która odbija się od widzów jest określana mianem "wzmocnienia". Wyższe wzmocnienie oznacza więcej światła odbitego i jaśniejszy obraz. Różne powłoki ekranowe nakładane na winylowy materiał bazowy to różne wartości wzmocnienia. Wyższe wzmocnienie może pomóc w uzyskaniu jaśniejszego obrazu przy bardzo dużych ekranach lub w pomieszczeniach o dużym oświetleniu otoczenia.

Ale oczywiście, to nie wszystko. Wraz ze wzrostem wzmocnienia ekranu zmniejsza się optymalny kąt widzenia. W przypadku ekranów o dużym wzmocnieniu ważniejsze staje się, aby widzowie siadali bardziej bezpośrednio przed ekranem, a nie na boki.

Ekrany o większym zysku mogą mieć również negatywne skutki, takie jak "hot-spotting", gdzie część ekranu wygląda na wyraźnie jaśniejszą. Ekrany o dużym wzmocnieniu mogą również odtwarzać kolory i kontrast z mniejszą dokładnością niż ekrany o mniejszym wzmocnieniu.

Jaki kolor ekranu powinienem wybrać?

Kolor tkaniny ekranu wpływa głównie na kontrast wyświetlanego obrazu.

Białe ekrany są standardem branżowym ze względu na ich jasność, podczas gdy szare ekrany są lepsze w obsłudze ciemniejsze odcienie.

Ekrany szare, nazywane również ekranami o wysokim kontraście, były popularne kilka lat temu, gdy projektory miały gorsze możliwości kontrastowe niż dzisiejsze projektory kina domowego.

Ekrany szare mają również tendencję do bycia lepszymi niż białe przy kontrolowaniu efektu światła otoczenia, ponieważ ekrany szare odbijają mniej światła w ogóle. Ekrany szare wymagają jednak mocniejszych projektorów, aby skompensować ich ciemniejszą bielę i jasne kolory.