Przeglądamy aktualny rynek laptopów i wskazujemy ciekawe rozwiązania.

Jeden laptop nie jest dokładnie taki sam jak inny. Zasadnicze pytanie brzmi: jaki laptop kupić? Który będzie dla mnie najlepszy i warty tych pieniędzy? Opcji jest wiele, a każdy użytkownik będzie miał inne potrzeby.

Warto zadać sobie kilka pytań przed podjęciem decyzji. Pytania te pomogą Ci wybrać odpowiedni model. Ten przewodnik został stworzony po to, aby każdy użytkownik mógł znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.

Który laptop wybrać? Który laptop powinieneś kupić?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, ale wybór odpowiedniego laptopa może być trudny. Szukasz laptopa, z którego będziesz mógł korzystać w podróży? A może zastanawiasz się, który laptop będzie najlepszy do gier? Listę laptopów znajdziesz w niemal każdym magazynie branżowym i portalu internetowym. Wybór odpowiedniego typu wymaga jednak uwzględnienia wielu czynników. Laptop za 2000zł to zupełnie inny typ sprzętu niż laptop za 3000zł.

Choć większość laptopów dostarczana jest z zainstalowanym systemem operacyjnym, to można znaleźć również modele, które go nie posiadają. Lepszą opcją dla początkujących użytkowników jest zakup takiego z zainstalowanym systemem operacyjnym. Da Ci to gwarancję, że wszystko będzie działać jak należy. Windows 10, produkt firmy Microsoft, jest najczęściej pobieranym oprogramowaniem w ostatnich latach. Konkuruje on jedynie z Mac OS - oprogramowaniem, które jest kompatybilne wyłącznie z laptopami Apple. Jeśli nie masz MacBooka, to każdy nowy laptop z Windows 10 będzie działał.

Jaki rozmiar obudowy wybrać?

Decyzja o tym, jaki rozmiar jest Ci potrzebny, nie jest trudna. Konkretny rozmiar może przekładać się na przeznaczenie. Producenci mają jasno określone rozmiary etui. Urządzenia mobilne będą mogły korzystać z matrycy mniejszej niż 11,6 cala. Jest ona bardzo przenośna i łatwa w transporcie. W podróży można wygodnie korzystać z laptopa o przekątnej ekranu od 13,3 do 14. cali. Dla graczy, grafików i fanów seriali telewizyjnych idealna przekątna ekranu to 15,6 do 17,3 cala. Taki rozmiar pozwala zarówno na stworzenie świetnego miejsca do pracy, jak i umożliwia wygodne granie i oglądanie filmów.

Jakiej rozdzielczości i jakiego typu ekranu powinieneś używać?

1. Rozdzielczość ekranu

Kolejnym ważnym parametrem, który sprawia, że korzystanie z komputera jest tak przyjemne, jest rozdzielczość. Wyższe rozdzielczości oznaczają ostrzejsze kolory i więcej szczegółów. Optymalną rozdzielczością dla laptopów jest obecnie 4K. Mierzy ona 3840x2160. Rozdzielczość Full HD (1920x1080), jest również powszechna. Jest ona idealna zarówno do rozrywki, jak i do pracy, ponieważ zapewnia duży obszar roboczy. Laptopy od 1500 zł posiadają ekran o rozdzielczości HD (1366x768). Taki ekran świetnie nadaje się do przeglądania Internetu i obsługi aplikacji biurowych.

2 Technologia Matrix

Matryca decyduje o tym, czy nasycenie kolorów i wirtualna rzeczywistość zaskoczy Cię, czy "wyświetli" obraz. Matryce IPS mogą być świetnym rozwiązaniem dla grafików. Doskonale odwzorowują kolory i zachwycą nawet najbardziej sceptycznych. Jedynym mankamentem jest brak możliwości wystarczająco dobrego odwzorowania czerni. Matryce typu TN są wprawdzie tańsze od IPS, ale są powszechnie dostępne i mają niższe parametry. Wystarczą do pracy biurowej, przeglądania internetu i gier. MVA to trzeci typ matrycy, który obecnie jest rzadko spotykany ze względu na wolniejszy czas reakcji i niższą częstotliwość odświeżania.

3. Typy matryc

Matryce z błyszczącym odblaskiem zapewniają żywe, nasycone kolory i głębokie czernie. Powierzchnia wyświetlacza odbija światło otoczenia, co może mieć wpływ na jakość obrazu. Utrudnia to pracę w jasnych pomieszczeniach lub na zewnątrz (w słoneczne dni). Drugi typ, matowa matryca, dobrze pochłania światło i minimalizuje refleksy, ale nie oferuje wysokich wartości kolorów. Wady te są jednak przeważone przez łatwość korzystania z laptopa w dowolnym miejscu. Trzeci typ, z powłoką antyrefleksyjną, łączy w sobie to, co najlepsze z obu matryc. Zachowuje klasę i minimalizuje odblaski.

Sprawdx również: Jak przyspieszyć działanie laptopa z aplikacjami lub bez nich

laptop

Jaką pamięć RAM wybrać do zasilania laptopa?

Ten parametr jest przykładem maksymy "im więcej tym lepiej". Pamięć RAM to medium, które zawiera informacje o programach i procesach uruchomionych na Twoim komputerze. Pamięć RAM ma kluczowe znaczenie dla określenia wydajności i szybkości działania sprzętu komputerowego, zwłaszcza jeśli uruchamiasz jednocześnie wiele wymagających programów. System będzie działał płynnie i niezawodnie, jeśli będzie miał co najmniej 4GB pamięci RAM. 8GB RAM wystarczy do jednoczesnego uruchamiania wielu zaawansowanych aplikacji, a profesjonalni gracze i graficy mają 12GB RAM lub więcej. W niektórych modelach dostępnych na rynku można dodać kolejny moduł, aby zwiększyć ilość pamięci RAM. Laptopy mogą obsługiwać tylko 64GB.

Jakiej karty graficznej powinienem użyć do wyświetlania obrazu w laptopie?

Karta graficzna jest odpowiedzialna za tworzenie i wyświetlanie obrazu. Dzięki wysokim parametrom przyspiesza również działanie komputera. Zewnętrzna karta graficzna jest dostępna, jeśli zintegrowana karta graficzna jest niewystarczająca do przetwarzania Twojej pracy. Można wtedy zaopatrzyć się w dodatkowy układ graficzny, który jest wymagany przy bardziej wymagających programach i aplikacjach. Liderami w tym segmencie rynku są dwie marki: Nvidia, która produkuje karty GeForce, a także AMD, która produkuje karty Radeon. Rodzaj aktywności, którą zamierzasz wykonywać na swoim laptopie, określi typ karty, którą wybierzesz.

Jaki dysk twardy wybrać do laptopa?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje dysków twardych: SSD, HDD oraz SSHD. Czym się różnią? Szybkością zapisu, sposobem działania i ceną. Najpopularniejszym i najstarszym typem dysku HDD do laptopów, jest dysk talerzowy. Jest niedrogi, ma dużą pojemność i pracuje z prędkością 7200 obrotów na minutę. Modele SSD są nowoczesną formą pamięci, ponieważ nie posiadają żadnych części mechanicznych i zapewniają natychmiastowy dostęp do plików. Dyski SSD pracują cicho i są bardziej odporne na temperaturę i wstrząsy niż HDD. Ze względu na tę technologię SSD są droższe. Trzeci typ to hybryda, która łączy w sobie to, co najlepsze z obu poprzedników. A więc który dysk SSD czy HDD wybrać? Możesz wybrać jedno i drugie: zainstalować system operacyjny na dysku SSD, a następnie przechowywać pliki, zdjęcia i filmy na dysku HDD.

Który procesor jest najlepszy dla Twojego laptopa?

Produkty Intela, zwłaszcza seria Intel Core, otwierają szeregi procesorów. Tuż za nimi plasuje się AMD z serią AMD Ryzen. Procesor jest odpowiedzialny za wszystkie procesy komputera i jego wydajność. To on kontroluje, jak szybko uruchamiają się i działają programy i aplikacje. Można dopasować konkretny typ do roli, jaką ma pełnić laptop. Stosunkowo tani procesor z literką N na początku sprawdzi się, jeśli chcesz tylko oglądać filmy i surfować po sieci. Do pracy biurowej powinieneś jednak wybrać procesory niskonapięciowe z literą U na końcu. Zajmujesz się profesjonalnie grafiką lub grami? Standardowe procesory będą miały oznaczenie H, HQ lub X.

Rodzaje złączy w laptopach

Możesz rozszerzyć możliwości swojego komputera, dodając porty, aby dodać urządzenia lub akcesoria. Chcesz posłuchać muzyki? Do słuchania muzyki potrzebne będzie gniazdo słuchawkowe. Dodatkowe wejścia są również wymagane w przypadku dysków zewnętrznych i kart pamięci. Wniosek jest taki, że im więcej złączy, tym lepiej. Laptopy gamingowe i biznesowe są wyposażone w wiele złączy, co ułatwia pracę i zabawę. Thunderbolt 3 staje się coraz popularniejszy, ale USB typu A i B to wciąż najpopularniejsze złącza. To piorunujące rozwiązanie - najszybszy standard transmisji danych, w tym wideo w rozdzielczości 4K z odświeżaniem 60 Hz.

Jakie akcesoria do laptopów wybrać?

Laptopy wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, które sprawiają, że korzystanie z nich jest jeszcze przyjemniejsze. Gracze wiedzą, że klawiatura to coś więcej niż tylko klawiatura biurowa. Jeśli planujesz długie rozgrywki w nocy, podświetlana klawiatura jest koniecznością. Standardowe wyposażenie obejmuje stację dokującą oraz zasilacz do laptopa. Plecak lub torba na laptopa może nie być wystarczającą ochroną, jeśli często podróżujesz i musisz mieć komputer zawsze przy sobie. Zaopatrz się w pokrowiec na laptopa, aby mieć pewność, że Twój sprzęt dotrze bezpiecznie na miejsce.