Wyrażenie "większy jest lepszy" w rzeczywistości stanowi całkiem rozsądną wskazówkę, gdy próbujesz zdecydować się na rozmiar ekranu telewizora. Aby cieszyć się wciągającym, przypominającym teatr oglądaniem, potrzebujesz obrazu, który wypełni Twoje pole widzenia.

Idź z największym ekranem, na którym zmieści się Twój pokój, odległość oglądania i budżet. Czasami słyszymy od osób, które chciałyby wybrać większy ekran telewizora, ale rzadko kiedy jest odwrotnie.

Odległość i jakość obrazu: 2 części równania rozmiarów ekranu

Jeśli usiadłbyś zbyt blisko starego telewizora kineskopowego, rozpraszałyby Cię linie skanu ekranu. Dzisiejsze telewizory nie mają linii skanowania. Jeśli usiądziesz zbyt daleko, będziesz brakować niektórych szczegółów obrazu, za który zapłaciłeś.

Oczywiście możliwe jest, aby usiąść zbyt blisko telewizora. Jesteś za blisko, jeśli zauważysz "strukturę" ekranu - te rzędy i kolumny pikseli, które wyglądają jak małe kropki.

Jeśli nie jesteś pewien, który rozmiar ekranu jest najlepszy dla Twojego pokoju i odległości oglądania, skorzystaj z powyższych wykresów jako wskazówki. Są one oparte na rekomendacjach ekspertów z branży telewizyjnej.

Zauważysz, że zapewniamy zakres dla każdego rozmiaru ekranu, a nie twardą i szybką liczbę. To dlatego, że odległość oglądania wolisz będzie zależeć od osobistych upodobań. I zamiast przestawiać swój pokój tak, aby można było siedzieć bliżej, może po prostu być łatwiej uzyskać większy telewizor.

Telewizory 4K Ultra HD mają znacznie wyższą rozdzielczość niż HDTV - mogą pokazywać cztery razy więcej szczegółów niż ekran 1080p. Piksele w rozdzielczości Ultra HD są niewiarygodnie małe - nawet stojąc tuż obok ekranu trudno jest odróżnić poszczególne piksele. Dlatego możesz usiąść znacznie bliżej telewizora Ultra HD niż zwykłego telewizora HD. (A ty możesz usiąść jeszcze bliżej telewizora 8K).

W rzeczywistości, jeśli chodzi o telewizory 4K, istnieją inne powody, dla których warto rozważyć ich użycie, nawet jeśli zdecydujesz się usiąść dalej niż zalecane poniżej odległości.

Oczywiście, można usiąść dalej niż zalecane powyżej odległości. Praktycznie wszystkie telewizory 4K obsługują HDR (High Dynamic Range), który może zapewnić szerszy zakres kontrastu i kolorów podczas wyświetlania treści kodowanych HDR. Poprawa jakości obrazu HDR jest zazwyczaj bardziej zauważalna niż dodanie 4K szczegółów i można ją zobaczyć z całego pomieszczenia.

Jak mierzyć dla telewizora

Wymiary telewizora są ważne, zwłaszcza jeśli starasz się zmieścić go w szafce lub we wnęce. A my staramy się pomóc Ci uniknąć zakupu telewizora o niewłaściwym rozmiarze. Dlatego oferujemy kilka różnych wymiarów (z podstawką i bez), które zostały zweryfikowane przez nasz zespół badawczy produktów. Poszukaj ich w naszych prezentacjach produktów.

Jeśli montujesz telewizor na ścianie, spójrz uważnie na wysokość i głębokość bez podstawy.

Jeśli korzystasz z dołączonej podstawki, spójrz na wysokość i głębokość telewizora z dołączoną podstawką, a także na "ślad stopy" podstawki (znajdziesz go w zakładce Product Highlights w zakładce Overview naszych prezentacji produktów).

Weź pod uwagę również szerokość. Sprawdź dwa razy wszystkie wymiary, aby upewnić się, że nie kupisz telewizora, który jest zbyt duży dla Twojej przestrzeni na ścianie lub Twojej szafki.

Aby zachować od zakupu telewizora, który jest zbyt mały, postępuj zgodnie z zaleceniami na wykresach powyżej. Albo spróbuj niedrogiego sprawdzenia rzeczywistości. Zarysuj wymiary na ścianie za pomocą taśmy malarskiej. Albo zrób makietę z kartonu.

Pomiar przekątnej telewizora jest tym, który jest wytłumiony w reklamach. Ale to wysokość telewizora jest najważniejsza dla Twoich oczu. To właśnie decyduje o tym, jak postrzegasz swój rozmiar.

Planujesz umieścić sound bar przed telewizorem stojącym? Obliczyć różnicę między wysokością z podstawą i bez podstawy. Nie kupuj głośnika, który jest wyższy od tego.

Zakupy według wielkości telewizora

Poniżej znajdują się skróty do oferowanych przez nas telewizorów w różnych zakresach rozmiarów:

25"-39" telewizory
Świetnie nadaje się do sypialni, biura domowego, sypialni lub kuchni.

Telewizory 40"-59"
Najlepsze do stosunkowo małych pomieszczeń, gdzie miejsca siedzące znajdują się w odległości nie większej niż około 12 stóp od ekranu. Najbardziej popularne rozmiary w tym przedziale to 49" i 55".

Telewizory 60"-79"
Poważnie oglądasz sport czy filmy? Będziesz potrzebował zestawu w tym zakresie, a nawet większego. Najlepiej, żeby w dużym pokoju nie było mniejszego niż ten.

Telewizory 80" i wyższe
Te duże telewizory są naprawdę niesamowite. Ale upewnij się, że masz stojak na telewizor, który poradzi sobie z ciężarem i śladem modelu, który rozważasz. Chcesz mieć jeszcze większy obraz? Weź pod uwagę projektor.

Wskazówki dotyczące rozmieszczenia telewizora

Bez względu na to, z jakiej technologii wyświetlacza korzysta Twój telewizor, będzie on wyglądał najlepiej, gdy oglądasz go bezpośrednio, na poziomie oczu.

Jeśli masz miejsca siedzące z boku, kup telewizor, który zapewnia dobry obraz "poza osią". Ogólnie rzecz biorąc, telewizory OLED są pod tym względem lepsze niż LED-LCD.

Innym sposobem radzenia sobie z siedzeniami pozaosiowymi jest montaż telewizora na uchwycie ściennym w pełnym ruchu (tzw. "przegubowym"). Kiedy fotele pozaosiowe są zajęte, można wyciągnąć telewizor ze ściany i skierować go w stronę widzów pozaosiowych. Można też wybrać kąt pomiędzy fotelami, który wszystkim się podoba. Kiedy skończysz oglądać, możesz odepchnąć telewizor płasko do ściany.

Jak oświetlenie w pokoju wpływa na obraz z telewizora

Światło z lamp i okien może również wpływać na obraz z telewizora.

Odrobina światła we właściwym miejscu może mieć pozytywny efekt. Tak długo, jak długo nie widzisz, że odbija się od ekranu, przyciemnione światło zapobiega zmęczeniu oczu i pomaga dostrzec głębiej wyglądającą czerń.

Zbyt duża ilość światła może powodować olśnienia na ekranie i sprawiać, że kolory telewizora będą wyglądać na wyblakłe i wypłukane. Jeśli martwisz się o olśnienie w pokoju, rozważ telewizor LED-LCD - jego jasne, antyrefleksyjne ekrany z reguły najlepiej sprawdzają się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Jeśli w pomieszczeniu, w którym oglądasz telewizor, jest dużo światła z otoczenia, możesz podjąć kilka prostych kroków, aby zapobiec lub zmniejszyć negatywny wpływ na obraz z telewizora.

Jeśli możesz, weź pod uwagę oświetlenie pomieszczenia przy wyborze miejsca na telewizor. Niewielka ilość mebli może być tego warta, jeśli oznacza to, że telewizor nie będzie znajdował się bezpośrednio naprzeciwko francuskich drzwi skierowanych na zachód, które tworzą popołudniowe blask.

Okna, które wpuszczają jasne światło słoneczne powinny mieć żaluzje, cienie lub zasłony, aby utrzymać odbicia od ekranu.

Użyj ściemniaczy w pomieszczeniu kina domowego, aby precyzyjnie kontrolować ilość światła w tle. Dla największej wygody (i największego "wow" czynnika), poszukaj ściemniaczy "inteligentnego oświetlenia", które można regulować za pomocą aplikacji na smartfon.

Jaki jest najbezpieczniejszy sposób montażu telewizora?

Wybierz podstawę pod telewizor lub uchwyt ścienny, który jest dostosowany do wagi i rozmiaru telewizora. Stary stolik do kawy może nie wytrzymać ciężaru naprawdę dużego telewizora.

Upewnij się również, że telewizor jest prawidłowo umieszczony na podstawce i że jest zrównoważony od lewej do prawej i od przodu do tyłu.

Jeśli masz małe dzieci, montaż telewizora na ścianie jest dobrym sposobem na zmniejszenie prawdopodobieństwa urazu spowodowanego przewróceniem się telewizora. Albo, jeśli ustawiasz telewizor na stojaku lub innym meblu, pasek zabezpieczający telewizor to sprytny dodatek.

W przeciwieństwie do tradycyjnej podstawy na cokole, wiele nowych telewizorów jest wspieranych przez dwie nogi umieszczone przy krawędziach ekranu. Należy uważać, aby nie umieścić telewizora na tyle blisko, aby nóżki nie ześlizgnęły się, gdy telewizor zostanie uderzony.

Szczegółowe wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w przypadku telewizorów ściennych znajdziesz również w naszej szczegółowej instrukcji montażu na ścianie.

Personalizowane porady naszego zespołu ekspertów

Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego telewizora dla Twojego systemu i pokoju? Nasi doświadczeni doradcy znają sprzęt od wewnątrz i od zewnątrz. Zadzwoń, wyślij e-mail lub porozmawiaj z nami dzisiaj.

Bezpłatna dożywotnia pomoc techniczna jest dołączana do każdego zakupu Crutchfielda.