Maleje grupa osób, które obywają się bez telefonu komórkowego. Niektórzy użytkownicy wciąż korzystają z tradycyjnych modeli z klawiaturą. Jednak najliczniej prezentuje się grupa posługująca się dzisiaj smartfonami. Powiedzieć, że to tylko telefony to wprowadzenie w błąd rozmówcę. To urządzenia wielofunkcyjne, które pozwalają nie tylko na tradycyjny kontakt telefoniczny, ale i m.in. na:

  • kontakt w formie video
  • przeglądanie sieci
  • używanie komunikatorów
  • dostęp do materiałów przechowywanych w chmurze
  • korzystanie z mediów społecznościowych
  • robienie zdjęć i od razu umieszczanie ich w Internecie
  • kręcenie filmików
  • oglądanie filmów
  • słuchanie muzyki itd.

Czy sam smartfon wystarczy?

Smartfon, jak wspaniałych parametrów technicznych by nie miał, nie obejdzie się jednak czasem bez pewnych akcesoriów - jest nim przede wszystkim kabel do telefonu. Pozwalają one łączyć telefon z innymi urządzeniami: pamięciami zewnętrznymi, komputerami, czy głośnikami, ale i do ładowania akumulatora urządzenia.

Wprawdzie dzisiaj powstają modele o bardzo pojemnych bateriach, jednak wielogodzinne użytkowanie smartfona spowoduje w końcu konieczność podłączenia go do ładowarki.

Kabel do ładowarki: konieczna podstawa

Wychodząc rano z domu każdy użytkownik smartfona pilnuje, aby jego urządzenie było naładowane na 100%. Jeśli pozostać przy stanie czuwania, można dzisiaj liczyć na wiele godzin bez potrzeby ponownego podłączania telefonu do gniazdka elektrycznego. Jednak smartfon jest po to, aby go w sposób czynny używać.

Dzwonimy, odbieramy telefony, wymieniamy wiadomości tekstowe, obsługujemy media społecznościowe, słuchamy muzyki,  grywamy w gry albo po prostu musimy być cały czas gotowi do kontaktów służbowych. To wszystko pochłania energię skumulowaną w baterii telefonu.

Żeby móc liczyć na swój smartfon non stop, trzeba mieć ze sobą kabel do ładowarki. Dlaczego jest to takie istotne? Wprawdzie wiele modeli korzysta dzisiaj z kabli do ładowarek o identycznym wejściu, jednak co któryś może pod tym względem różnić się od większości. Wielu osobom zdarzyło się przynajmniej raz, że mimo wielu współpracowników w firmie, nie mógł pożyczyć kabla pasującego do swojego telefonu, bo nikt z koleżanek i kolegów podobnego nie miał. O wiele łatwiej znaleźć wolne wejście USB do zamontowanych ładowarek np. w pomieszczeniach socjalnych, czy nawet naładować telefon za pośrednictwem komputera, jednak bez dedykowanego kabla do ładowania będzie to niemożliwe.

Jeśli więc ktoś wie, że mimo pojemnej baterii, jego telefon może doznać w ciągu dnia poza domem, zadyszki energetycznej, powinien zawsze mieć przy sobie kabelek do ładowania tego urządzenia.

kable do telefonu

Kabel, który połączy telefon z pendrivem

Przywykliśmy już do używania pendrive'a w parze z komputerem, czy laptopem. Urządzenia te mają stosowne wejścia USB - wystarczy wsunąć do nich pendrive i voila: można zapisać na nim dane lub wyświetlić to, co się na takiej pamięci aktualnie znajduje. Dlaczego nie skorzystać z podobnego rozwiązania w odniesieniu do smartfona? Czy to jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej. Tutaj także przychodzi z pomocą coś lekkiego i niewielkiego, co może zmieścić się w kieszeni: odpowiedni kabelek.

Jest to nic innego, jak przejściówka USB OTG, która z jednej strony ma końcówkę microUSB, a z drugiej tzw. żeńskie wejście USB.

Aby smartfon mógł współpracować z pendrivem, powinien dodatkowo obsługiwać tryb OTG, co łatwo sprawdzić przy pomocy stosownej aplikacji.

Takie rozwiązanie pozwala na pominięcie komputera, do którego nie wszędzie ma się dostęp, a kiedy np. trzeba komuś przekazać jakieś dane, do których ma się dostęp dzięki pośrednictwu telefonu. I - co istotne - zarówno telefon, jak i pendrive i wspomniana przejściówka zajmują razem mało miejsca i są lekkie. Można więc mieć je wszystkie zawsze przy sobie.

Gdzie zaopatrzyć się w potrzebne kable?

Kabel do ładowania dostaje się w zestawie z nowym smartfonem. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba zakupu drugiego albo kabla do łączenia z pendrivem, warto udać się do godnego zaufania sklepu z artykułami rtv, w tym do telefonów i komputerów. Tutaj można liczyć na pomoc sprzedawców oraz w ostateczności na zgłoszenie reklamacji, gdy produkt okaże się wadliwy już w trakcie użytkowania. Można go wtedy wymienić na sprawny lub ewentualnie odzyskać pieniądze.