Jestem samozwańczym frajerem sci-fi. Dajcie mi kosmiczny film lub cokolwiek innego z dinozaurami, a urzekniecie mnie - zwłaszcza, gdy będę mógł błyskawicznie obejrzeć mój system kina domowego. Oglądanie filmu w dźwięku przestrzennym stawia mnie w samym środku kosmicznej bitwy lub pościgu za Tyranozaurami rex. To taka zabawa!

Moim celem jest pomóc Ci cieszyć się tym samym poczuciem zabawy i przygody z Twoim systemem dźwięku przestrzennego. Ten przewodnik przedstawia najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania kina domowego.

Jak dopasować głośniki do swojego pokoju?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas projektowania systemu surround, jest sam pokój.

Jak dużą masz przestrzeń? Duży, otwarty salon ze sklepionymi sufitami wymaga innego sprzętu niż mały lub średni pokój z 8-calowym sufitem.

Innym zagadnieniem jest to, do czego jeszcze będziesz używać tego pomieszczenia.

Czy to jest pokój rodzinny, w którym bawią się dzieci? W takim razie możesz potrzebować głośników montowanych do ściany, które nie przeszkadzają w zabawie.

Z drugiej strony, jeśli jest to dedykowane pomieszczenie teatralne, głośniki stojące na podłodze (lub głośniki na stojakach) prawdopodobnie nie będą stanowić zagrożenia dla zwierząt domowych lub dzieci.

Gdzie Twoje głośniki będą brzmiały najlepiej?

Weź pod uwagę układ i kształt Twojego pokoju. Gdzie głośniki będą najlepiej wyglądać i brzmieć?

Mój artykuł na temat rozmieszczenia głośników zawiera szczegółowe zalecenia dotyczące mapowania systemu.

Kompaktowe głośniki oferują niezauważalne opcje rozmieszczenia

Czy ten system jest przeznaczony dla rodziny czy do salonu?

Jeśli telewizor i system nagłośnienia nie zawsze będą w centrum uwagi, należy pomyśleć o tym, że jest to pomieszczenie małe. Kompaktowe głośniki z łatwością wkomponowują się w wystrój wnętrza i pozostawiają dużo miejsca na inne czynności.

Głośniki półkowe, ścienne i sufitowe to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie wciągającego dźwięku bez zajmowania tony powierzchni podłogi.

Uzyskaj teatralny dźwięk z głośnikami stojącymi na podłodze

Jeśli przestrzeń nie jest dużym problemem, można swobodnie korzystać z większych głośników. Zakotwiczenie systemu dźwięku przestrzennego za pomocą głośników stojących na podłodze pomaga odtworzyć doznania kina filmowego. Ich duże komory akustyczne zapewniają potężne efekty przestrzenne dla filmów i gier wideo.

Głośniki wieżowe są również idealne do słuchania muzyki w stereo.

Jaką rolę odgrywa każdy z głośników w systemie kina domowego?

Kino domowe składa się z kilku różnych typów głośników. Zrozumienie roli każdego z nich pomoże Ci wybrać najlepsze opcje dla Twojego pokoju.

Oto główne składniki systemu głośników dźwięku przestrzennego.

  • Kanał środkowy, który znajduje się pod lub nad telewizorem.

  • Para głośników przednich, lewego i prawego. Głośniki półkowe lub podłogowe to najbardziej popularny wybór dla tych miejsc.

  • Dwa lub więcej głośników surround. Te idą z tyłu i/lub obok twojego miejsca do siedzenia. Głośniki półkowe są również powszechnie używane jako kanały dźwięku przestrzennego.

  • Jeden lub dwa zasilane subwoofery.

Kanał centralny tworzy dialog i więcej

Kanał środkowy jest często uważany za najważniejszy głośnik w Twoim systemie. Dostarcza on więcej niż 50% ścieżki dźwiękowej filmu, włączając w to prawie wszystkie dialogi. Zapewnia on również ważne efekty dźwiękowe sceny centralnej.

Twój kanał centralny powinien dobrze współgrać z innymi głośnikami. Kompaktowe głośniki gwarantują mniejszy kanał centralny, podczas gdy głośniki podłogowe potrzebują dużego głośnika centralnego, aby dopasować się do ich solidnej mocy.

Zastanów się, dokąd zmierza Twój kanał centralny. Jeśli masz szafkę na sprzęt rozrywkowy, upewnij się, że będzie on pasował do przydzielonego miejsca na półce.

Przednie lewe i prawe głośniki tworzą szeroką scenę dźwiękową.

Przednie lewe i prawe głośniki odtwarzają muzykę z filmu. Obsługują one również większość efektów specjalnych. Aby wciągnąć Cię w fabułę filmu, dźwięk przemieszcza się między przednimi głośnikami synchronizując się z akcją rozgrywającą się na ekranie.

Głośniki podłogowe, głośniki półkowe i głośniki naścienne działają tak samo dobrze jak przednie głośniki lewe i prawe.

Głośniki przestrzenne zapewniają żywe efekty specjalne

Głośniki przestrzenne znajdują się obok i/lub za fotelami. Zanurzają Cię w filmie, wydając dźwięki otoczenia, takie jak krople deszczu czy szelest liści.

Kanały surround współpracują również z innymi głośnikami, zapewniając spektakularne efekty kierunkowe. Pomyśl o lokomotywie pędzącej obok lub o pocisku mijającym Cię.

System 5.1-kanałowy wykorzystuje jedną parę głośników surround umieszczonych obok lub za tobą. W systemie 7.1-kanałowym używa się zarówno bocznych, jak i tylnych głośników surround.

Jeśli masz duże pomieszczenie lub masz wiele miejsc siedzących, warto rozważyć system 7.1-kanałowy.