Jakiego miernika potrzebujesz?

Grubość drutu oznaczona jest numerem American Wire Gauge (AWG). Im niższy numer miernika, tym grubszy przewód. Grubszy drut ma mniejszą oporność na przepływ prądu.

Gruby drut (12 lub 14 mierników) jest zalecany w przypadku długich przebiegów przewodów, zastosowań wymagających dużej mocy i głośników o niskiej impedancji (4 lub 6 omów).

W przypadku stosunkowo krótkich przebiegów (poniżej 50 stóp) do 8 omów, kabel o przekroju 16 metrów zwykle sprawdza się doskonale. Jest ekonomiczny i łatwy w obsłudze.

Poproś swojego doradcę, aby zalecił właściwy miernik dla Twojej instalacji.

Ile potrzebujesz przewodu?

Aby dowiedzieć się, ile potrzebujesz przewodu głośnikowego, przeprowadź ciąg od odbiornika lub wzmacniacza do każdej z lokalizacji głośnikowych. Zmierz linkę, a następnie dodaj kilka dodatkowych nóżek (aby zapewnić trochę luzu w celu łatwiejszego podłączenia do sprzętu).

Jakiego rodzaju przewód jest Ci potrzebny?

Można zakupić przewód głośnikowy ze złączami lub bez.

Jeśli kupisz przewód, który nie jest dostarczany ze złączami, gorąco zachęcam do zakupu złączy bananowych. Mocowanie gołych końcówek przewodów do odbiornika kina domowego to prawdziwy ból.

Jeśli zamierzasz poprowadzić przewód głośnikowy wewnątrz ścian lub sufitu, będziesz potrzebował przewodu głośnikowego o klasie UL oznaczonego CL2 lub CL3.

Jeśli chcesz zainstalować zewnętrzny przewód głośnikowy pod ziemią, potrzebny będzie przewód przeznaczony do bezpośredniego zakopania. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym obszernym przewodnikiem instalacji elektrycznej w ścianie.

Przewód naścienny jest dostępny z dwoma przewodami lub czterema.

Przewód 4-żyłowy umożliwia przeciągnięcie jednego przewodu na dużą odległość od wzmacniacza lub odbiornika do naściennej regulacji głośności w innym pomieszczeniu. Następnie można przeciągnąć 2-żyłowy kabel od regulatora głośności do każdego z głośników stereofonicznych w tym miejscu. Przewód czterożyłowy jest również dobry do podłączenia głośników stereofonicznych.

Czy kable głośnikowe wysokiej klasy są tego warte?

Zapoznaj się z naszą bogatą ofertą kabli głośnikowych Audioquest. Przeczytaj (głównie 5-gwiazdkowe) opinie klientów. Ludzie zachwycają się jakością konstrukcji i słyszanymi ulepszeniami dźwiękowymi.

Wskazówki dotyczące podłączenia

  1. Zidentyfikuj przewody dodatnie i ujemne przewodów głośnikowych i upewnij się, że podłączyłeś je odpowiednio do głośników i wzmacniacza lub odbiornika. Jeśli jedno z tych połączeń zostanie przecięte, muzyka nie będzie brzmiała prawidłowo.
  2. Jeśli zdecydujesz się podłączyć przewód bez złączy, użyj striptizera, aby zdjąć około 3/8 cala izolacji z końcówek każdego przewodu, odsłaniając gołe żyły przewodów. Skręć ciasno żyły każdego z przewodów, aby nie wystawały z nich zabłąkane żyły. Luźne żyły mogą zetknąć się z drugim przewodem i spowodować zwarcie, co może uszkodzić komponenty.

Zaciski przewodów głośnikowych

Głośniki posiadają jeden z dwóch różnych typów zacisków przewodów głośnikowych - zaciski sprężynowe i słupki wiążące (patrz rysunek poniżej).

Zaciski sprężynowe są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy wcisnąć klips, włożyć przewód głośnikowy i zwolnić go. Mechanizm sprężynowy utrzymuje drut na miejscu. Zaciski klipsów sprężynowych mogą obsługiwać nieosłonięte łączniki drutu i pinów, ale nie łączniki łopatkowe, wtyki bananowe lub wtyczki dwukanałowe.

Słupki wiążące zapewniają bardzo solidne połączenie z przewodem głośnikowym.

Odkręć kołnierz, aby odsłonić otwór używany do łączenia nieosłoniętych przewodów i złączy wtykowych.

Banany i podwójne wtyki bananowe podłącza się bezpośrednio do otworu w środku słupka łączącego.

Złącze szpadelkowe wsuwa się wokół kołnierza i jest mocowane po przykręceniu kołnierza z powrotem. Zobacz nasz kompletny wybór złączy.