Obecnie wytwarzanie podrabianych produktów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. A w świecie urządzeń przemysłowych stanowią one tykającą bombę zegarową dla producentów, którzy ponoszą znaczne szkody w związku z rozwojem urządzeń typu knock-off.

Według nowych danych ERAI, globalnej tablicy informacyjnej o podrabianych produktach elektronicznych, rośnie liczba zgłoszeń o podrabianych produktach elektronicznych. Chociaż trudno jest podać dokładne dane liczbowe dotyczące liczby podrabianych produktów znajdujących się w obiegu, szacunki wskazują, że przedsiębiorstwa konsumenckie i przemysłowe tracą rocznie około 250 mld dolarów.

Podrabiane produkty można zobaczyć we wszystkich branżach. Od mody po biżuterię i perfumy i przybory toaletowe - nic nie jest święte dla ludzi, którzy wyruszają, aby czerpać zyski z handlu podrobionymi towarami. Jednak w branżach takich jak elektronika i produkcja, nie są one tylko irytujące dla legalnych producentów - mogą być wręcz niebezpieczne i powodować niewyobrażalne szkody.

Przemysł nękany przez podrabiane produkty

Przemysł elektroniczny od dawna jest zalewany przez podrabiane produkty, z półprzewodnikami, układami scalonymi i programowalnymi urządzeniami logicznymi reprezentującymi najbardziej ukierunkowane urządzenia.

Mówi się, że wiele z tych podróbek jest produkowanych w Chinach według gorszych standardów, które podważają wydajność i skuteczność, a jednocześnie omijają rygorystyczne procedury testowania i nie spełniają kluczowych kryteriów bezpieczeństwa. Oznacza to, że kiedy podróbki te są stosowane w większych systemach, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo ich nieprawidłowego działania.

Ukryte koszty za fałszerstwami

Jeśli na przykład podrobiony komponent zostałby zainstalowany w większym systemie, taka linia produkcyjna uległaby awarii lub uszkodzeniu, co mogłoby doprowadzić do znacznych strat finansowych z powodu nieplanowanego przestoju o wartości kilku godzin lub dni. Koszt nie jest jednak tylko finansowy. Często zdarza się, że podrobione awarie mają charakter niebezpieczny, a te mogą prowadzić do znacznych uszkodzeń urządzeń peryferyjnych i stwarzać ryzyko urazów pracowników.

Mówiąc do All About Circuits, Nigel Smith, dyrektor generalny TM Robotics, powiedział: "Podrabiane produkty mogą, a nawet spowodowały poważne obrażenia, a nawet ofiary śmiertelne. W niektórych przypadkach, gdy podrobiony sprzęt jest źle wykonany i nie jest produkowany zgodnie ze standardowymi przepisami bezpieczeństwa, dochodzi do oparzeń i pożarów, co powoduje poważne obrażenia i śmierć. Dlatego też podrabianie w erze cyfrowej jest nie tylko wyzwaniem dla identyfikacji i zapobiegania, ale również prowadzi do poważnych obrażeń i konsekwencji dla przedsiębiorstw produkcyjnych".

Identyfikacja podrobionych komponentów

Niestety, producenci mogą nie zdawać sobie sprawy, że używają podrabianych produktów. Bardziej wyrafinowane podróbki - wiele z nich posiada fałszywe certyfikaty i wygrawerowane znaki identyfikacyjne, które sprawiają, że wyglądają jakby pochodziły od producentów OEM - mogą pozostać niewykryte i zakończyć się osadzeniem w krytycznych systemach produkcyjnych.

Smith powiedział również, że podrabianie towarów jest szczególnie szkodliwe dla MŚP: "Firmy te często nie dysponują wewnętrznymi ekspertami, którzy mogliby monitorować lub śledzić i ścigać fałszerzy", powiedział. "Oznacza to, że na przykład producenci, którzy uważają, że kupili oryginalną część, mogą pociągnąć firmę do odpowiedzialności za roszczenia z tytułu gwarancji i odpowiedzialności, jeśli podrobiony produkt nie spełnia oczekiwań dotyczących jakości lub działania, co powoduje utratę zaufania do marki".

W przypadku tych przedsiębiorstw to na nich spoczywa ciężar poszukiwania podrobionych części, przy czym ci, którzy zaopatrują się w sprzęt przez Internet, są najbardziej narażeni na ryzyko. Jeśli sprzęt nie zostanie zakupiony bezpośrednio od OEM lub autoryzowanego dystrybutora, istnieje ryzyko, że może on zostać podrobiony. "Jednak sama cena jest zazwyczaj dość wymowna" - powiedział Smith. "Istotne jest, aby zastanowić się, jaka powinna być realistyczna cena - nikt nie wyrzuca zupełnie nowych części za [sic] ułamek ceny - byłoby to oczywiście podróbką".

Podejmowanie kroków w celu ochrony sprzętu

Ponieważ przemysłowy łańcuch dostaw obfituje w te części, do producentów należy podjęcie kroków mających na celu ochronę ich działalności poprzez zachowanie ostrożności i zapewnienie, że mają do czynienia wyłącznie z legalnymi dostawcami sprzętu - ci dostawcy nie będą mieli żadnych zastrzeżeń co do przejrzystości i identyfikowalności ich produktów.