Kto jest twoją ulubioną gwiazdą filmową? Czy są znani z tego, że mają klasę, są dramatyczni, heroiczni, czy zabawni? Nieważne, kto jest na szczycie Twojej listy i jaki gatunek filmu jest Twoim ulubionym, nie ma wątpliwości, że są aktorzy i aktorki, którzy przewyższają rolę animatora, aby naprawdę zdefiniować przemysł filmowy. Są to gwiazdy, które wzmacniają popularność filmu do 11 z nawet krótkim występem - gwiazdy, od których oczekujemy tylko najlepszych.

I nie chodzi tylko o ich aktorstwo, ale o to, że spodziewamy się być najlepsi. Oni również wybierają najlepsze scenariusze, współpracują z najlepszymi reżyserami i zachowują się znakomicie w swoim offowym życiu. Podgląd filmu może tylko tak wyglądać, ale kiedy widzisz to nazwisko w napisach końcowych, zwracasz się do partnera lub najlepszego przyjaciela i mówisz: "Powinniśmy iść to zobaczyć". Jakkolwiek film się okaże, na pewno warto będzie porozmawiać z innymi filmowcami.

Zebraliśmy tu 25 żyjących aktorów i aktorek, którzy definiują przemysł filmowy. Podczas gdy wielu definiuje gwiazdy, które odeszły (RIP Robin Williams), wszyscy na tej liście do dziś robią filmy i kształtują świat filmu. Być może najbardziej ekscytującą rzeczą w tych nazwach jest to, że nigdy nie możemy być całkiem pewni, co oni mają w zanadrzu dla nas dalej.

1. Johnny Depp

Rok 1990 był decydujący dla Johnny'ego Deppa. Podczas gdy on już zaczął zaznaczać swoją obecność w przemyśle filmowym rolą w "Koszmarze na ulicy Wiązów" i "Bekonie", w latach 90. pojawił się Edward Nożycowy. Rola ta umocniła Deppa jako głównego aktora, ale co ważniejsze, była początkiem jego długotrwałej współpracy z reżyserem Timem Burtonem.

Na przestrzeni lat Depp i Burton zrealizowali razem osiem filmów, w tym Ed Wood i Sweeney Todd. Dziś Forbes wymienia Deppa jako jednego z najwyżej opłacanych aktorów na świecie, z zarobkami sięgającymi nawet 20 milionów dolarów na film. Jako gwiazda najdroższego filmu, jaki kiedykolwiek powstał, Piraci z Karaibów: On Stranger Tides, jego filmy zarobiły miliony dolarów na całym świecie. Jedyna rzecz, której jeszcze nie zrobił? Zdobycie tego nieuchwytnego Oscara, pomimo trzykrotnej nominacji.

2. Scarlett Johansson

W latach 90. Scarlett Johansson grała w dzieciństwie wiele ról, ale wszystko zmieniło się na początku lat 2000. z Ghost World i Lost in Translation. Nagle Johansson stał się nie tylko czołową damą, ale także domową postacią znaną z pracy z największymi gwiazdami w branży, takimi jak Sofia Coppola, Bill Murray i Woody Allen.

A Johansson nie tylko uprawia dramaturgię - udowodniła, że potrafi być zabawna w Don Jonie, heroiczna w The Avengers, a nawet zwycięzca Tony'ego na Broadwayu. Zrobiła nawet swoje piętno w muzyce, wydając solową płytę i współpracując z Pete'em Yornem, której naprawdę warto posłuchać.

3. Samuel L. Jackson

Tylko Samuel L. Jackson mógł wystąpić w filmie tak daleko jak Snakes on a Plane i nadal być uważany za jednego z najlepszych aktorów na świecie. Od Jurassic Park po Star Wars prequels do roli Nicka Fury w Marvel Cinematic Universe, Jackson był zaangażowany w jedne z największych i najlepszych projektów filmowych w ciągu ostatnich kilku dekad. I nie zapomnij o jego związkach z Quentinem Tarantino!


W 1994 roku wystąpił w filmie Pulp Fiction, a w filmach Tarantino pojawił się dopiero w 2015 roku w "Nienawistnej ósemce". Niezależnie od roli, Jackson jest zastraszającą postacią - nawet podczas czytania książki dla dzieci. Jackson jest drugim co do wielkości aktorem brutto wszech czasów, z łącznymi zyskami kasowymi na poziomie ponad 4 miliardów dolarów. Najlepsze miejsce zajmuje obecnie Harrison Ford, ale biorąc pod uwagę, że Jackson ma w planach kilka dużych filmów, których premiera odbędzie się w najbliższych miesiącach, może to być rok, w którym wyprzedzi swojego rywala.

4. Matthew McConaughey

Kto może zapomnieć Matthew McConaughey'a jako Woodersona w 1993 roku Dazed and Confused? Od chwili, gdy przedstawił tę niesławną linię, "To jest to, co kocham w tych licealistkach". Ja się starzeję, oni zostają w tym samym wieku", wszyscy wiedzieliśmy, że był przeznaczony dla wielkości. Ale przez chwilę wydawało się, że McConaughey nigdy nie oderwie się od rom-comów. The Wedding Planner, How to Lose a Guy in 10 Days, Fool's Gold - każdy z nich był zabawny, ale nigdy nie zostanie zapamiętany jako film godny uwagi.

Następnie, w 2011 roku, McConaughey wylądował w roli głównej w The Lincoln Lawyer, a coś w nim się zmieniło. W przeszłości umieszczał rom-comy na stałe, by skupić się na dramaturgii, a w 2012 roku zdobył tytuł Najlepszego Aktora za rolę Roba Drewnianego w Dallas Buyers Club. Jego kolejny duży projekt, Stephen King's The Dark Tower, trafił do kin w lutym 2017 roku.

5. Jennifer Lawrence

Zanim Jennifer Lawrence została gwiazdą, była dziewczyną z Midwestern z wielkim marzeniem. Dziś jest najmłodszą aktorką w historii, która otrzymała cztery Oscary i jedną z najwyżej opłacanych gwiazd filmowych na świecie, ale w jakiś sposób pozostaje jedną z najbardziej relatywnych osób w Hollywood. Od potknięcia się na czerwonym dywanie po żartowanie o pizzy w wywiadach, Lawrence jest jedną z ulubionych amerykańskich ukochanych osób.

W wieku zaledwie 26 lat Lawrence dopiero zaczyna swoją karierę aktorską, ale już teraz przynosi nam kilka naszych ulubionych filmów z ostatnich kilku lat. Od roli Katniss w The Hunger Games po nagrodzone Oscarem filmy, takie jak Silver Linings Playbook i American Hustle, Lawrence udowodnił, że nie boi się przyjąć żadnej roli. Niedawno, obok Chrisa Pratta i Laurence'a Fishburne'a, pojawiła się w filmie science-filmie Passengers. A potem? Niebo jest granicą dla tej utalentowanej, młodej aktorki.

6. Bradley Cooper

Jak mogliśmy nie umieścić Bradleya Coopera na liście po Jennifer Lawrence? Po obejrzeniu ich razem w dwóch fantastycznych filmach back-to-back, Silver Linings Playbook i American Hustle, idą razem jak masło orzechowe i galaretka - nawet jeśli Serena była dupkiem.

Przed 2012 rokiem Cooper był znany przede wszystkim z tego, że był aktorem komediowym, zwłaszcza z głównej roli w "Kacu", ale dzięki "Silver Linings Playbook" Cooper udowodnił, że jest zdolny do głębokiej, znaczącej pracy. Cztery lata z rzędu był nominowany do Oscara i choć jeszcze go nie zdobył, zdobył nagrodę Tony'ego za sztukę The Elephant Man na Broadwayu. Cooper nie mówi jednak poważnie! W 2017 roku powrócił w jednej ze swoich najbardziej rozrywkowych ról jako Rocket Raccoon w Guardians of the Galaxy Vol. 2.

7. Dustin Hoffman

Od 1967 roku Dustin Hoffman jest uznawany za jednego z najlepszych amerykańskich aktorów. W rzeczywistości, patrzenie na jego filmografię jest jak podróż przez największe i najlepsze filmy każdej dekady. Kramer kontra Kramer w latach 70., Tootsie i Rainman w latach 80., Hook w latach 90. oraz Finding Neverland i Meet the Fockers w latach 2000. W wieku 79 lat Hoffman do dziś robi filmy, przede wszystkim tajny projekt z Emmą Thompson.


Na przestrzeni lat Hoffman zdobył dwie nagrody Akademii i był nominowany łącznie siedem razy. W 1999 roku otrzymał Nagrodę za Całokształt Twórczości przyznawaną przez Amerykański Instytut Filmowy.

https://pinbook.pl/filmografia