Jesteś dumnym posiadaczem nowego odbiornika kina domowego i systemu głośników dźwięku przestrzennego? Chcesz zaoszczędzić pieniądze, wykonując własną instalację? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci to zrobić.

Przygotowywanie się

Do podstawowej instalacji nie będziesz potrzebował wielu narzędzi.

Niezbędny jest obcinacz/zaczepiacz przewodu. Przydatna może być latarka. Do przeczytania instrukcji lub obejrzenia filmów instruktażowych możesz potrzebować laptopa lub tabletu, które znajdziesz poniżej.

Wiele odbiorników nie posiada drukowanych instrukcji obsługi, tylko linki do dokumentów online. Ale większość odbiorników jest wyposażona w krótki przewodnik szybkiego uruchamiania, który opisuje najważniejsze kroki niezbędne do rozpoczęcia pracy.

Zanim podwiniesz rękawy, aby rozpocząć pracę, przeczytaj poradnik szybkiego startu i poniższe wskazówki. Następnie zrób plan i listę zakupów. Twój projekt będzie o wiele bardziej płynny, jeśli będziesz miał pod ręką wszystkie potrzebne części przed rozpoczęciem.

Oznaczyć kable i przewody głośnikowe

Czy posiadasz Crutchfield CableLabels™ lub alternatywny plan produkcji etykiet? Etykiety ułatwiają śledzenie tego, co się dzieje. Pewnego dnia możesz zechcieć przenieść lub wymienić swój odbiornik. To dzień, w którym podziękujesz sobie za etykietowanie kabli.

Dokąd pójdzie odbiornik?

Wybierz miejsce, które jest dobrze wentylowane. Upewnij się, że będziesz miał łatwy dostęp do połączeń z tyłu odbiornika.

Czy chcesz, aby Twój odbiornik był słyszalny, ale nie widziany? Przeczytaj nasz artykuł o rozmieszczeniu odbiorników w kinie domowym. Dowiesz się o przyjaznych dla instalatorów meblach rozrywkowych, które ukrywają sprzęt za zamkniętymi drzwiami. Znajdziesz w nim również kilka pomysłów na to, jak ukryć sprzęt w szafie lub pomieszczeniu gospodarczym.

Gdzie pójdą głośniki?

Wiesz, dokąd pójdą wszyscy twoi rozmówcy? Jeśli nie, zobacz nasz artykuł na temat rozmieszczenia głośników w kinie domowym.

Ile przewodu głośnikowego będziesz potrzebował?

Kiedy już wiesz, dokąd zmierzają głośniki i odbiornik, możesz dowiedzieć się, ile przewodu głośnikowego będziesz potrzebować. Użyj miarki taśmowej, aby uzyskać przybliżony obraz. Albo użyj długiej taśmy do symulacji każdego przebiegu przewodów, a następnie zmierz je. Zobacz kilka wskazówek na poniższym filmie.

Chcesz ukryć przewody tylnych głośników?

Jaki jest najlepszy sposób prowadzenia przewodów do tylnych głośników? Masz trzy główne opcje, z których dwie nie są przeznaczone dla majsterkowiczów.

  • Kup płaski drut do pracy pod wykładziną.
  • Używaj bieżni (nazywanych również tunelami kablowymi) do ukrywania przewodów bez wcinania się w ściany.
  • Ukryj przewody za ścianami lub listwami przypodłogowymi. Aby dowiedzieć się, o co chodzi, przeczytaj nasz przewodnik dotyczący okablowania ściennego.

Podłączenie głośników

Przygotowanie przewodów głośnikowych może być żmudną pracą, ale nie spiesz się i zrób to dobrze. Potrzebujesz bezpiecznych połączeń, które pozostaną na swoim miejscu przez lata.

Po co Ci złącza przewodów głośnikowych?

Podłączanie nieosłoniętych przewodów głośnikowych do odbiornika to prawdziwy ból. W zatłoczonym pakiecie gniazd wejściowych wykonasz co najmniej 10 połączeń. Pojedyncza zbłąkana żyła przewodu może spowodować zwarcie, które wyłączy odbiornik.

Zrób sobie przysługę i zdobądź kilka złączy bananowych (cztery na przewód głośnika). W zestawie głośnikowym 5.1 oba końce każdego przewodu głośnikowego zostaną zaopatrzone w 20-pak.

Jak umieścić złącza na przewodach głośnikowych

  1. Podziel przewód na części środkowej
  2. Odciąć izolację od końcówek przewodów
  3. Podłączyć złącza, jak pokazano na poniższym filmie.

Upewnij się, że kolory na złączach (zazwyczaj czarne i czerwone) są zgodne z kolorami lub oznaczeniami po obu stronach przewodu głośnikowego. Ważne jest zachowanie spójności, aby zachować właściwą polaryzację. Aby uzyskać więcej wskazówek, obejrzyj film poniżej.

Jak podłączyć przewody głośnika do odbiornika

Wykonaj połączenia głośnikowe przed podłączeniem kabla zasilającego odbiornika do prądu zmiennego. Jeśli konieczne jest ponowne wykonanie któregokolwiek z tych połączeń, należy najpierw wyłączyć i odłączyć odbiornik.

Podczas podłączania głośników należy dopasować kolory na złączach do kolorów na zaciskach wejściowych głośników.

Przyłącza zasilania

Chroń swoją inwestycję. Nie podłączaj sprzętu bezpośrednio do gniazdek zasilania AC ani do tanich listew zasilających. Wysokiej jakości urządzenie zabezpieczające zasilanie nie usmaży Twojego sprzętu w przypadku przepięcia elektrycznego.

Dobre zabezpieczenie zasilania zapewni ci wszystkie potrzebne gniazda i odfiltruje szumy z twojego zasilacza AC. Otrzymasz ochronę przeciwprzepięciową i lepszą wydajność sprzętu.

Przyłącza TV i komponentów

Czy masz wszystkie kable AV, które będą Ci potrzebne? Czy jesteś pewien, że są one odpowiedniej długości?

Nie masz łatwego dostępu do tylnej części swojej szafki? Przed wsunięciem elementów do szafki należy zamocować kable. Oznacza to, że będziesz potrzebował dłuższych kabli, aby dać sobie kilka dodatkowych stóp luzu.

Często używane kable mogą być potrzebne

  • HDMI, do kablowego lub satelitarnego boxu oraz do komponentów AV, takich jak odtwarzacze Blu-ray i konsole do gier. Aby upewnić się, że posiadasz odpowiedni rodzaj kabli HDMI dla komponentów 4K, przeczytaj nasz artykuł na temat ochrony przed kopiowaniem HDCP 2.2.
  • RCA dla analogowych połączeń audio
  • Kable optyczne lub koncentryczne do cyfrowych połączeń audio

Dowiedz się wszystkiego o innych połączeniach, jakie możesz napotkać, czytając nasz domowy słowniczek połączeń AV. Jeśli nie jesteś pewien, czego potrzebujesz, zapytaj swojego doradcę Crutchfielda.

Najpierw należy podłączyć telewizor.

Wiele z dzisiejszych odbiorników posiada ekranowe prowadnice, które przeprowadzą Cię przez proces konfiguracji. Dlatego właśnie krok 1 polega na podłączeniu telewizora. Użyj wyjścia HDMI 1 lub "Main" w odbiorniku i wejścia HDMI 1 w telewizorze.

Używasz wbudowanych w telewizor aplikacji do strumieniowania wideo lub anteny do telewizora naziemnego? Użyj połączeń HDMI oznaczonych ARC (Audio Return Channel).

Jeśli masz starszy telewizor lub odbiornik, który nie posiada ARC, podłącz optyczny kabel cyfrowy audio między telewizorem a odbiornikiem. Oczywiście nadal będziesz potrzebował połączenia HDMI dla sygnału wideo.