Soundbar zawsze były łatwym sposobem na poprawę jakości dźwięku w telewizorze. Ale w dzisiejszych czasach mogą one zrobić o wiele więcej niż tylko poprawić jakość dźwięku z telewizora i filmu. Chcesz trochę pomocy w przebrnięciu przez wszystkie konstrukcje, funkcje i opcje sterowania? My zajmiemy się tym, co jest dostępne, aby pomóc Ci znaleźć idealne dopasowanie.

Jaki rodzaj sound baru jest dla ciebie odpowiedni?

Paski dźwięku mają różną cenę - od poniżej 150 dolarów za podstawowy model plug-and-play do ponad 2000 dolarów za ręcznie wykonane dzieło sztuki. Możesz znacznie zawęzić pole, zadając sobie kilka pytań.

Szukasz pełnego kina domowego, czy po prostu chcesz lepiej słyszeć telewizor? Czy będziesz używał swojego sound baru do odtwarzania muzyki? Czy chcesz, aby był on częścią systemu audio w wielu pomieszczeniach? Czy sterowanie głosem jest dla Ciebie ważne? I proste, ale ważne pytanie, na które musisz odpowiedzieć - dokąd to zmierza?

Opcje rozmieszczenia

Większość słupków ma wystarczająco niski profil, aby nie blokować telewizora (lub czujnika zdalnego sterowania telewizora) podczas siedzenia na podstawie, ale zawsze należy sprawdzić ich wysokość, aby mieć pewność. Jeśli chcesz zamontować pasek na ścianie, upewnij się, że ma on otwory na dziurki od klucza lub opcjonalne uchwyty.

Czy masz trudności ze zrozumieniem dialogu?

Pasek dźwięku sprawi, że dźwięk z telewizora będzie głośniejszy i pełniejszy, dzięki czemu ludzkie głosy również będą brzmiały wyraźniej. Jeśli jednak na ogół masz problemy ze słyszeniem dialogów w tle, poszukaj paska, który oferuje możliwość ich wzmocnienia. Dzięki temu głosy stają się głośniejsze i bardziej wyraziste.

Efekty dźwiękowe dookoła

W przeszłości instalacja dźwięku przestrzennego w domu wymagała zastosowania odbiornika i co najmniej pięciu głośników. Jest to nadal optymalna konfiguracja dla kina domowego, ale pasek dźwiękowy może być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają miejsca lub nachylenia dla takiej konfiguracji.

W "prawdziwym" systemie dźwięku przestrzennego odbiornik dekoduje sygnały dźwiękowe surround z filmów i ścieżek dźwiękowych z telewizora i wysyła różne dźwięki do każdego głośnika w systemie. Paski dźwięku mogą również dekodować sygnały dźwięku przestrzennego, ale większość z nich jest ograniczona do formatów 5.1-kanałowych. Rozdzielają one dźwięk w różny sposób.

Belka dźwiękowa może mieć od dwóch do trzynastu (lub więcej!) małych głośników - zwanych również "driverami" - wbudowanych w jej obudowę. Zamiast wysyłać dyskretne dźwięki do pięciu różnych głośników, belka dźwiękowa pobiera sygnał dźwięku przestrzennego i rozdziela go między szereg wbudowanych sterowników.

Wiele pasków dźwięku zawiera bezprzewodowe głośniki tylne lub opcję dodawania ich w celu uzyskania dyskretnego dźwięku przestrzennego. Jeśli jesteś całkowicie zanurzony w treści to cel, zdecydować się na system, który pozwala na taką rozbudowę.

Czy potrzebujesz subwoofera?

Jeśli naprawdę chcesz jak najlepiej wykorzystać filmy i muzykę, wybierz pasek dźwięku, który zawiera podrzędną część lub dajesz możliwość dodania podrzędnej części. Większość pasków dźwięku jest zbyt cienka, aby odtwarzać dźwięk o niższych częstotliwościach, dlatego w wielu przypadkach dołączony jest osobny subwoofer bezprzewodowy.

Alternatywnie, niektóre paski dźwięku mają wyjście na subwoofer. Jest to pomocne, jeśli już posiadasz (lub masz oko na) subwoofer, który kochasz.

Bardziej interesuje Cię słuchanie dialogów niż dudnienie basu? Możesz zaoszczędzić pieniądze, wybierając belkę dźwiękową bez oddzielnego subwoofera.

A co z muzyką?

Paski dźwiękowe z wbudowaną technologią Bluetooth® umożliwiają łatwe przesyłanie muzyki z urządzenia przenośnego. Niektóre paski dźwięku mają nawet funkcję Wi-Fi® umożliwiającą szybki dostęp do usług przesyłania strumieniowego online oraz osobistej cyfrowej biblioteki muzyki.

Pasek dźwięku może mieć również wejście USB, więc można załadować dysk kciukowy z ulubionymi dźwiękami, zostawić go podłączonego i słuchać ich w dowolnym momencie. Kilka pasków dźwięku obsługuje pliki muzyczne o wysokiej rozdzielczości.

Poza salonem

Twój sound bar może również odegrać główną rolę w systemie audio w wielu pomieszczeniach. Wiele marek oferuje paski dźwięku, które mogą komunikować się z innymi odtwarzaczami muzyki, zasilanymi głośnikami i odbiornikami za pośrednictwem połączenia sieciowego, dzięki czemu można przesyłać bezprzewodowo muzykę w całym domu.

Oto aktualna lista opcji:

  • Sonos
  • HEOS
  • Yamaha MusicCast
  • Apple Airplay 2
  • Bluesound
  • Wbudowany system Chromecast
  • DTS Play-Fi

Jakiego rodzaju połączeń potrzebujesz?

Większość pasków dźwięku to całkowicie autonomiczne, samonapędzające się systemy głośnikowe. Wiele z nich oferuje połączenia dla różnych komponentów A/V, wraz z kilkoma sposobami odtwarzania muzyki - jak na przykład wbudowanie odbiornika bezpośrednio w pasek.

Jeśli wybierzesz model z odpowiednimi połączeniami, Twój sound bar może działać jako koncentrator dla wszystkich Twoich różnych źródeł. Jest to szczególnie przydatne, gdy masz starszy telewizor lub gdy telewizor jest montowany na ścianie i nie chcesz, aby wisiało na nim dużo kabli.

Prawie każdy sound bar ma optyczne połączenie cyfrowe, a wiele z nich oferuje połączenia HDMI zgodne z 4K dla większej elastyczności. Jeśli posiadasz wielokanałowy sound bar, korzystanie z połączenia HDMI zapewnia najlepszą jakość dźwięku z płyt Blu-ray.

Zobacz naszą instrukcję podłączania i konfiguracji pasków dźwięku, aby określić, jaki typ połączenia jest dla Ciebie najlepszy.

Dla prawdziwego kina domowego, wypróbuj odbiornik i pasywny sound bar.

Pasywne paski dźwięku otrzymują swoją moc z oddzielnego odbiornika kina domowego. Podłącza się je do przedniego lewego, przedniego prawego i środkowego kanału odbiornika za pomocą przewodu głośnikowego. Poza zaciskami głośnikowymi na pasywnym pasku dźwięku nie ma żadnych połączeń. Przypomina to raczej głośnik kina domowego typu "trzy w jednym" niż typową listwę dźwiękową.

Ten rodzaj konfiguracji podnosi jakość dźwięku i pozwala na wykorzystanie mocy przetwarzania w odbiorniku kina domowego bez konieczności wypełniania pomieszczenia głośnikami i przewodami. Ułatwia to również rozbudowę systemu poprzez dodanie głośników surround. W zależności od odbiornika istnieje możliwość dodania przewodowych i/lub bezprzewodowych głośników surround.