Być może masz już to doświadczenie: podłączasz piękny, nowy telewizor HD i zadomawiasz się na wieczór, gotowy do transmisji ulubionych filmów i programów telewizyjnych przez Netflix. Naciskasz przycisk start, a film zaczyna się ładować... i ładować... i ładować. Następnie, gdy film się uruchomi, mogą pojawić się usterki w odtwarzaniu lub nagłe zatrzymanie klatek, które zabijają rozmach ważnej sceny. Te irytujące problemy nie są zazwyczaj spowodowane przez sprzęt audio-wizualny (choć zakup telewizora z czterordzeniowym procesorem jest dobrym pomysłem) - są one częstym efektem ubocznym nieodpowiedniego, przeciążonego połączenia internetowego.

Oto pięć wskazówek, które pomogą Ci rozwiązać problemy z transmisją strumieniową Netflix, z poradami ekspertów z Crutchfield IT pro Brent Pye:

1. Uzyskaj pakiet z odpowiednią przepustowością od swojego dostawcy usług. Brent zaleca pobieranie co najmniej 10 megabitów (Mb) na sekundę, dodając "większość operatorów kablowych łatwo to przekracza". W przypadku korzystania z wielu urządzeń bezprzewodowych w tym samym czasie istnieje większe prawdopodobieństwo przeciążenia sieci bezprzewodowej.

Transmisja strumieniowa wideo, szczególnie treści 4K, jest największą przepustowością. Jeśli Twoje dzieci oglądają różne programy na innym telewizorze, to konkurujesz z nimi o ten sam kawałek tortu. Skontaktuj się z dostawcą usług, aby dowiedzieć się, czy po prostu potrzebujesz większej przepustowości. To będzie kosztować trochę więcej, ale pewnie warto!

Nie wiesz, jak szybkie jest twoje obecne połączenie? Możesz z łatwością przetestować je z komputera.

2. Podłącz się do sieci.
Najprostszym sposobem na odciążenie sieci bezprzewodowej jest przejście na starą szkołę i podłączenie do niej, kiedy tylko możesz. Przykład: kiedy mój syn chce oglądać filmy z YouTube na laptopie, który oferuje jego szkoła, dorośli odczuwają znaczne opóźnienie przy próbie obejrzenia filmu. Rozwiązaniem jest zaparkowanie go obok routera i uruchomienie kabla Ethernet bezpośrednio do jego komputera, dzięki czemu wszyscy możemy oglądać to, co chcemy oglądać w tym samym czasie.

3. Posiadaj najnowszy typ routera.
Zobaczysz oznaczenia, które czytają się w ten sposób: "802.11n" lub "802.11ac" Oznaczenie liter na końcu określa aktualne standardy technologiczne, które mają na celu przyspieszenie sieci bezprzewodowej. Instrukcja obsługi urządzenia do transmisji strumieniowej powinna wskazywać, jaki standard jest obsługiwany przez to urządzenie. Standardy te są stale ulepszane.

Niektóre routery pozwalają na nadanie priorytetu jednemu strumieniowi przed innymi poprzez praktykę znaną jako "kształtowanie ruchu" lub QOS. Pozwalają one ustawić strumień Netflix jako pierwszy w linii dla dostępnej przepustowości.

4. Wybierz router dwuzakresowy.
Początkowa fala urządzeń bezprzewodowych pracowała w paśmie 2,4 GHz (gigaherców). Wiele z nich nadal pracuje, ale pasmo 5 GHz zostało udostępnione dla wielu nowszych aplikacji. Router dwupasmowy pozwala na korzystanie z obu tych pasm. Brent mówi: "5 GHz jest o wiele szybsze. Z pewnością możesz zrobić dobrze z 2.4, ale jeśli twoje urządzenie CE obsługuje 5 GHz, to dostaniesz router Wi-Fi, który również obsługuje 5 GHz".

Niektóre routery, takie jak NETGEAR Orbi, są rozliczane jako routery trójpasmowe, ponieważ mają jedno pasmo 2,4 GHz i dwa pasma 5 GHz. Rozkładając ruch na trzech "pasmach", routery trójpasmowe pomagają uniknąć korków, gdy wiele urządzeń bezprzewodowych jest aktywnych w tym samym czasie. Jest to kolejny doskonały sposób na zapobieganie powstawaniu usterek i opóźnień.

5. Unikaj zakłóceń kanału.
Każde pasmo częstotliwości zawiera ponumerowane kanały, takie jak pasy na mega-highway, a Twój router automatycznie wybiera kanał po zalogowaniu się. Jeśli inne osoby z Twojej okolicy lub miejsca pracy zalogują się na ten sam kanał, będzie on zatłoczony jak ruch uliczny w godzinach szczytu. "Oznacza to, że Twoja sieć Wi-Fi i te inne sieci Wi-Fi działają na tym samym odcinku pasma częstotliwości" - mówi Brent. "To jest złe." Użyj bezpłatnego narzędzia online, aby dowiedzieć się, gdzie napotkasz najmniejszy opór.

Kiedy już zmaksymalizujesz potencjał sieci w zakresie strumieniowego przesyłania treści, będziesz lepiej przygotowany do korzystania z aplikacji o wysokiej przepustowości, takich jak telewizor 4K Ultra HD do urządzeń audio o wysokiej rozdzielczości.

Ponadto, zawsze dobrze jest sprawdzić stronę Pomocy Netflix bezpośrednio.