Telewizory 4K Ultra High Definition mają cztery razy większą rozdzielczość obrazu niż zwykłe telewizory "full HD" 1080p i mogą wyświetlać znacznie więcej szczegółów. Telewizory Ultra HD są często nazywane telewizorami "4K", ponieważ mają poziomą rozdzielczość około 4 000 pikseli.

Prawdopodobnie widziałeś film w rozdzielczości 4K, nawet nie zdając sobie z tego sprawy - 40% kin używa projektorów cyfrowych 4K do wyświetlania najnowszych hitów Hollywood z maksymalną szczegółowością i głębią.

Teraz wyobraź sobie, jak realistyczne byłoby oglądanie w domu z tyloma pikselami na 40 - 85-calowym ekranie telewizora zamiast na 30-metrowym ekranie kinowym. Albo, jeśli chcesz uzyskać najbardziej kinowe doznania w domu, połącz projektor 4K Ultra HD z ekranem o rozdzielczości 4K.

Więcej pikseli = więcej szczegółów obrazu

Niezależnie od tego, czy jest to telewizor, tablet, czy smartfon, im więcej pikseli ma ekran, tym bardziej płynny i szczegółowy będzie wyglądał obraz. Ideałem jest ekran, na którym "struktura pikseli" jest niewidoczna.

Znajdziesz to już na wysokiej klasy tabletach i telefonach, takich jak te z wyświetlaczem Apple "Retina". Modele 4K Ultra High Definition robią gigantyczny krok w tym kierunku - musisz stanąć tuż obok telewizora Ultra HD, aby w ogóle zauważyć wszystkie piksele.

Telewizory 4K Ultra HD mają cztery razy więcej pikseli niż HDTV 1080p, dzięki czemu obraz jest niezwykle wyraźny, szczegółowy i realistyczny.

Wyższa rozdzielczość telewizora 4K oznacza, że możesz usiąść znacznie bliżej ekranu, nie widząc struktury pikseli. Siedząc bliżej - lub uzyskując większy ekran - dodajemy również poczucie zanurzenia. Zobacz nasz artykuł o rozmiarach telewizora i odległości oglądania, aby zapoznać się z konkretnymi zaleceniami.

Kolejna zaleta jakości obrazu telewizyjnego 4K: HDR (High Dynamic Range)

Wiele osób uważa, że 4K to tylko szczegółowość obrazu, ale jest to coś więcej. Prawie wszystkie telewizory 4K głównych marek obsługują technologię HDR (High Dynamic Range). Technologia HDR pozwala telewizorom na odtworzenie szerszego zakresu bieli do czerni. Dzięki temu nie tylko poprawia się kontrast obrazu, ale także kolory są bardziej popowe.

"Gdzie mogę znaleźć zawartość 4K do oglądania?"

Zacznij od wbudowanych w telewizor aplikacji streamingowych 4K.

Miliony ludzi subskrybują Netflix® i/lub Amazon Prime Instant Video, a obie usługi produkują większość swoich oryginalnych serii telewizyjnych w rozdzielczości 4K. Te dwie usługi stanowią wspaniałe, tanie wprowadzenie do oglądania 4K, które nie wymaga żadnych dodatkowych komponentów. Transmisja strumieniowa w rozdzielczości 4K wymaga dość szybkiego Internetu - producenci telewizorów zalecają co najmniej 20Mbps.

Netflix®

Netflix jest najpopularniejszą usługą strumieniowego przesyłania wideo i oferuje dziesiątki seriali telewizyjnych, filmów i dokumentów w rozdzielczości 4K, a niektóre z nich są wyposażone w technologię HDR. Aby dowiedzieć się, co jest dostępne, sprawdź listę tytułów w rozdzielczości 4K w Netflixie.

To, czego będziesz potrzebować: telewizor 4K Ultra HD z aplikacją Netflix oraz abonament na streaming 4K (obecnie 16 USD/m²). Praktycznie wszystkie telewizory 4K są wyposażone w aplikację Netflix, ale jeśli wolisz korzystać z urządzenia zewnętrznego, niektóre z dobrych opcji obsługujących 4K to media streamery Roku i Apple, a także rejestratory TiVo Bolt DVR.

Amazon Prime Instant Video

Jeśli jesteś już członkiem Amazon Prime, wiesz, że jedną z zalet jest usługa strumieniowania wideo Amazon's Prime, która zawiera znaczną ilość treści 4K, z których część jest zakodowana w technologii HDR. To wspaniały bonus - bezpłatny dostęp do wspaniałych treści, w tym do wielokrotnie nagradzanych oryginalnych seriali telewizyjnych Amazon.

Oto aktualna lista tytułów 4K na płycie Amazon.

To, czego będziesz potrzebować: telewizor 4K Ultra HD z aplikacją Amazon i abonamentem Amazon Prime (obecnie 119 USD rocznie). Prawie wszystkie telewizory 4K zawierają aplikację Amazon, ale jeśli wolisz korzystać z urządzenia zewnętrznego, niektóre dobre 4K-kilogramowe opcje obejmują te Media Streamery Roku i Apple. (Nawet jeśli nie jesteś członkiem Amazon Prime, nadal możesz wypożyczyć lub kupić filmy 4K).

VUDU

Usługa ta specjalizuje się w płatnych filmach poglądowych. Niektóre tytuły dostępne są w rozdzielczości 4K, a niektóre oferują wideo High Dynamic Range (HDR) i dźwięk Dolby Atmos, jeśli posiadasz najnowocześniejszą konfigurację kina domowego, która obsługuje te technologie. Możesz wypożyczyć za 10$ za tytuł lub kupić za 25$ do 30$. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Vudu.

To, czego będziesz potrzebował: telewizor 4K Ultra HD, który obsługuje strumieniową transmisję Vudu 4K, jak te modele Samsung 2017, czy te modele LG 2017. Niektóre media streamery również obsługują Vudu 4K streaming, w tym te modele Roku.

UltraFlix™

Firma UltraFlix twierdzi, że oferuje największą na świecie bibliotekę materiałów w rozdzielczości 4K Ultra HD, w tym filmy, dokumenty, koncerty i seriale telewizyjne - ponad 600 godzin, głównie starszych tytułów. UltraFlix jest przede wszystkim usługą video-on-demand, której wypożyczenie kosztuje od 1 do 10 dolarów, choć niektóre treści są darmowe. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej UltraFlix.

To, czego będziesz potrzebował: kompatybilny telewizor Samsung lub Sony 4K Ultra HD, plus aplikacja UltraFlix.

FandangoNOW™ (dawniej M-GO)

FandangoNOW oferuje zarówno transmisję strumieniową, jak i pobieranie zawartości 4K Ultra HD. Jeśli chcesz cieszyć się rozszerzonym kontrastem i kolorem wideo HDR, możesz pobrać (w przeciwieństwie do strumieniowego) tytuły z FandangoNOW i oglądać je na telewizorze 4K obsługującym HDR. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej FandangoNOW.

To, czego będziesz potrzebował: telewizor Samsung lub LG 4K Ultra HD. Dostęp do treści 4K z FandangoNOW można również uzyskać za pomocą streamera Roku 4. Do pobrania potrzebne jest również urządzenie pamięci masowej z obsługą VIDITY™, które podłącza się do portu USB 3.0 telewizora lub streamera.

YouTube

YouTube posiada eklektyczną i rosnącą bibliotekę milionów darmowych klipów wideo 4K. Choć prawdopodobnie nie znajdziesz tu swojego ulubionego filmu lub programu telewizyjnego, są też wspaniałe koncerty takich twórców jak Wilco, U2 czy Avett Brothers. Jest też mnóstwo bardziej konwencjonalnych 4K eye candy, w tym kilka niesamowitych filmów dokumentalnych przyrodniczych.

To, czego będziesz potrzebować: kompatybilny telewizor 4K Ultra HD i aplikacja 4K YouTube. Do zewnętrznych streamerów multimedialnych kompatybilnych z treścią 4K YouTube należą modele Roku 4K.

iTunes .

Jeśli posiadasz Apple TV 4K, możesz z niego pobierać programy telewizyjne i filmy w rozdzielczości 4K z iTunes Store firmy Apple. Wiele tytułów oferuje również HDR. Możesz kupować lub wypożyczać tytuły.

Odtwarzacze Blu-ray 4K Ultra HD

Podobnie jak telewizory 4K Ultra HD, Ultra HD Blu-ray obsługuje rozdzielczości do 3840 x 2160 pikseli - cztery razy więcej szczegółów niż 1080p HD. A ponieważ płyty Ultra HD Blu-ray mogą pomieścić o wiele więcej danych niż standardowe płyty Blu-ray, obraz może mieć również wyższy kontrast i szerszą gamę kolorów, zwłaszcza płyty z HDR (High Dynamic Range).

Ultra HD Blu-ray ma znacznie większą przepustowość bitową niż jakiekolwiek źródło video 4K. Ultra HD Blu-ray zapewnia najlepszą jakość obrazu, jaka kiedykolwiek była dostępna do oglądania w domu.

Większość (ale nie wszystkie) odtwarzaczy Blu-ray Ultra HD posiada dwa wyjścia HDMI, więc osoby posiadające kilka lat odbiorniki A/V nie będą musiały ich wymieniać. Będą mogli podłączyć jeden kabel HDMI bezpośrednio do telewizora, a drugi do amplitunera w celu uzyskania obrazu i dźwięku. Tak więc Twój telewizor 4K musi mieć co najmniej jedno z najnowszych połączeń HDMI 2.0 z zabezpieczeniem przed kopiowaniem HDCP 2.2, ale Twój odbiornik tego nie robi.

Konsole do gier Microsoft Xbox One X i Xbox One S mogą również odtwarzać płyty Ultra HD Blu-ray.

W dniach 11.10.2007 r. liczba wydanych i "wkrótce" wydanych tytułów Ultra HD Blu-ray wynosi około 250, a ceny zazwyczaj mieszczą się w przedziale 15-30 dolarów.

"Jak będą wyglądać moje obecne źródła wideo w telewizorze 4K?"

Nie martw się, jeśli nie masz od razu dostępu do żadnych źródeł wideo 4K. Wszystkie telewizory 4K zawierają wbudowaną wersję 4K upconversion, zwaną również "upscaling", która pobiera sygnały wideo z odtwarzacza Blu-ray lub DVD, odbiornika telewizji satelitarnej lub kablowej, lub konsoli do gier i sprawia, że wypełniają one 4-krotnie większą liczbę pikseli na ekranie 4K.

Bez nadchodzącej wersji, sygnał Blu-ray 1080p pojawiłby się w postaci małego prostokątnego obrazu na środku ekranu, z czarnymi paskami na wszystkich bokach. Podczas gdy nadchodząca konwersja 4K nie jest taka sama jak prawdziwa 4K, przetwarzanie wideo w ostatnich latach znacznie się poprawiło, dzięki czemu źródła wideo inne niż 4K mogą wyglądać zaskakująco dobrze. Zwłaszcza Blu-ray wygląda wspaniale w telewizorze 4K.

Personalizowane porady naszego zespołu ekspertów

Masz pytania dotyczące telewizorów 4K lub sposobów na oglądanie treści 4K? Nasi doradcy-specjaliści znają te rzeczy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zadzwoń, wyślij e-mail lub porozmawiaj z nami dzisiaj

Bezpłatna dożywotnia pomoc techniczna jest dołączana do każdego zakupu Crutchfielda.