Niezależnie od tego, czy robisz zakupy do swojego pierwszego telewizora, czy dwudziestego, mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać zestaw, który będziesz uwielbiał oglądać przez lata. Próba zawężenia wyboru do jednego najlepszego telewizora jest trudna, ponieważ "najlepszy" oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. W dzisiejszych czasach znalezienie złego telewizora jest prawie niemożliwe, ale my pomożemy Ci znaleźć najlepszy telewizor dla Ciebie.

Zacznij od Ciebie...i Twojego pokoju

Co lubisz oglądać? Filmy? Sport? Jesteś graczem?

Jak duży jest twój pokój? Jak daleko usiądziesz od telewizora? Czy wyposażenie pokoju i jego układ są "nie do negocjacji", czy też moglibyście Państwo dokonać pewnych zmian?

Jaka jest sytuacja oświetleniowa? Czy na ogół oglądasz w nocy czy w ciągu dnia?

Odpowiedzi na te pytania przybliżą Cię do wspaniałego telewizora, a nie do rozszyfrowania całego szumu, żargonu i mowy technicznej.

Rozmiar ekranu: Jak duży jest wystarczająco duży?

Jeśli chodzi o rozmiar ekranu telewizora, najczęstszą rekomendacją jest "większy jest lepszy" - i to jest dobra rada.

Nic bardziej nie zwiększy przyjemności oglądania niż duży ekran. Czasami słyszymy od klientów, którzy chcieliby kupić większy telewizor, ale wciąż czekamy na informacje od osób, które chciałyby wybrać mniejszy.

Uzyskaj największy ekran, jaki zmieści się w Twoim pokoju, odległości oglądania i budżecie.

Twoja odległość oglądania jest również bardzo ważna.

Codziennie zadajemy setki pytań kupującym telewizory. Najczęściej zadawane pytanie - zaraz po wielkości ekranu - dotyczy tego, jak daleko od ekranu można usiąść.

Nasza ogólna rekomendacja dotycząca rozmiaru ekranu to "idź na większy", a nasza rada dotycząca odległości oglądania to "usiądź bliżej". Wykonanie jednej lub obu tych czynności sprawi, że oglądanie będzie o wiele bardziej wciągające.

Aby zapoznać się z rekomendacjami dotyczącymi rozmiaru ekranu/odległości wyświetlania dla telewizorów HDTV i Ultra HD, a także z innymi przydatnymi wskazówkami dotyczącymi pomieszczeń, zobacz nasz artykuł dotyczący wyboru rozmiaru ekranu i rozmieszczenia telewizora.

Sklep według wielkości telewizora

Poniżej znajdują się skróty do oferowanych przez nas telewizorów w różnych zakresach rozmiarów:

  • 25"-39"
  • 40"-49"
  • 50"-59"
  • 60"-69"
  • 70"-79"
  • 80" i więcej

Jeśli rozważasz zastosowanie 80-calowego lub większego ekranu, możesz być kandydatem na projektor kina domowego. Zobacz nasz artykuł o tym, jak wybrać projektor.

Istotne czynniki wpływające na jakość obrazu

Kiedy kupujesz telewizor, łatwo jest być przytłoczonym całą gadką techniczną, żargonem marketingowym i niekończącymi się spekulacjami. Istnieje tylko kilka czynników jakości obrazu, które naprawdę trzeba mieć na uwadze.

Rozdzielczość ekranu: 1080p HD lub 4K Ultra HD

Numery takie jak 1080p i 4K odnoszą się do rozdzielczości ekranu telewizora - im więcej pikseli na ekranie, tym więcej szczegółów obrazu może on wyświetlić.

Ekran telewizora 1080p ma 1920 pikseli w poprzek przez 1080 pikseli w dół, a po pomnożeniu tych liczb otrzymujemy całkowitą liczbę pikseli, która wynosi 2.073.600.

Ultra HD jest zwykle określany jako "4K", ponieważ ma około 4000 pikseli średnicy. Dokładniej mówiąc, ekran telewizora 4K ma 3840 pikseli w poprzek do 2160 w dół, co daje imponujące 8 294 400 pikseli - 4 razy więcej niż rozdzielczość 1080p.

Wybór pomiędzy modelem HD a Ultra HD był trudniejszy kilka lat temu, kiedy telewizory 4K kosztowały znacznie więcej niż porównywalne telewizory HD, a do oglądania nie było zbyt wiele treści 4K. Teraz, gdy modele z marką 4K zaczynają się poniżej 400 dolarów, a Netflix® i Amazon przesyłają większość swoich oryginalnych serii w rozdzielczości 4K, nie ma większego powodu, aby rozważać wybór modelu HD, przynajmniej dla głównego telewizora. Następną dużą rzeczą, potencjalnie, jest telewizor 8K. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o 8K TV.

HDR (High Dynamic Range)

HDR to technologia o podwyższonej jakości obrazu, stosowana w praktycznie wszystkich współczesnych telewizorach 4K. Oglądanie na telewizorze wyposażonym w technologię HDR źródeł wideo zakodowanych w HDR może zapewnić znacznie szerszy zakres kontrastu obrazu - różnicę między najgłębszą czernią a najjaśniejszymi białymi. Dzięki temu kolory mogą być bardziej żywe i dokładne.

Poprawa jakości obrazu HDR może być dramatyczna i znacznie bardziej zauważalna, niż w przypadku telewizorów 4K. Ale mimo że wszystkie telewizory 4K potrafią rozpoznawać specjalne dane obrazu HDR, wiele z nich nie jest w stanie dostarczyć pełnego obrazu.

Duża wydajność HDR wymaga dwóch rzeczy z ekranu telewizora: zdolności do uzyskania bardzo jasnego obrazu i zdolności do wyświetlania głębokiej czerni. Niedrogie telewizory 4K z diodami LED-LCD, które nie mają lokalnego ściemniacza, walczą w obu obszarach. Średnio- i wysokotonowe telewizory LED-LCD oraz modele OLED znakomicie demonstrują zalety technologii HDR.

Porównując telewizory 4K, można znaleźć cztery różne formaty HDR: HDR10, Dolby Vision™, HLG (Hybrid Log Gamma) i Advanced HDR firmy Technicolor®. Dwa najważniejsze z nich to HDR10 i Dolby Vision. HDR10 jest najbardziej popularnym formatem HDR i jest obowiązkowy dla płyt Ultra HD Blu-ray. Dolby Vision jest dostępny dla treści przesyłanych strumieniowo z Netflix i Amazon, a także dla wybranych tytułów Ultra HD Blu-ray.

LED-LCD czy OLED?

Większość kupujących najpierw patrzy na telewizory LED-LCD, ponieważ istnieje mnóstwo modeli do wyboru w szerokim zakresie rozmiarów ekranu i cen. Tak długo, jak trzymasz się najlepszych marek, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem telewizora odpowiadającego Twoim potrzebom.

Jeśli jakość obrazu jest dla Ciebie priorytetem, a porównujesz wyższej klasy telewizory LED-LCD, to zawdzięczasz to sobie, aby sprawdzić również najnowsze telewizory OLED. Ich jakość obrazu jest niesamowita, a ich ceny ostatnio spadły.

Technologia wyświetlania OLED (Organic Light Emitting Diode) ma wiele zalet, łącząc najlepsze właściwości LCD i plazmy (telewizory plazmowe nie są już produkowane). Podobnie jak plazma i w przeciwieństwie do LCD, OLED jest samonapalający i nie wymaga podświetlenia. Kontrast obrazu, poziom czerni i oglądanie poza osią dopasowuje się lub przewyższa możliwości nawet najlepszych telewizorów LCD i plazmowych.

Kiedy widzisz OLED na żywo, nie możesz się oprzeć zarówno ultracienkiemu panelowi - mówimy o mniej niż 1/4" - jak i po prostu wspaniałej jakości obrazu.

Telewizory OLED nadal kosztują więcej niż telewizory LED-LCD, ale tylko najlepsze modele LED-LCD zbliżają się do jakości obrazu OLED.

Aby zapoznać się z dokładnym porównaniem, zobacz nasz artykuł o telewizorach OLED i LED.

Częstotliwość odświeżania ekranu

Telewizory LCD, a w mniejszym stopniu również OLED, czasami cierpią na rozmycie ruchu. Właśnie tak to brzmi - rozmycie obiektów na ekranie, szczególnie zauważalne podczas oglądania sportów szybkiej akcji lub scen filmowych, kiedy kamera obraca się na boki.

Zarówno telewizory LCD, jak i OLED - w przeciwieństwie do telewizorów kineskopowych czy plazmowych - rysują kompletny obraz, a następnie przytrzymują go na ekranie do momentu pojawienia się kolejnej klatki. Nasze oczy mogą reagować szybciej niż prezentowane obrazy, więc widzimy pewne rozmycie obrazu. Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na rozmycie spowodowane ruchem niż inne.

Zwiększenie częstotliwości odświeżania ekranu telewizora zmniejsza rozmycie obrazu. Normalna częstotliwość odświeżania obrazu w USA wynosi 60 klatek na sekundę, zwykle zapisywana jako 60Hz. Podwojenie częstotliwości odświeżania ekranu do 120 Hz powoduje, że dla każdej oryginalnej klatki tworzona jest dodatkowa klatka wideo, a każda klatka pojawia się tylko przez połowę oryginalnego czasu. Nasze oczy postrzegają tę szybszą częstotliwość odświeżania jako wyraźny, płynny ruch.